Fatih KARAKAŞ Resim Sergisi

“Gerçeğin Kıyısında”

26 Nisan – 15 Mayıs 2013

A

Fatih Karakaş’ın ‘’Gerçeğin Kıyısında’’ adlı resim sergisi 26 Nisan – 15 Mayıs 2013 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta izleyicileriyle buluşuyor.

’Sanatta önyargısı olanın;  son yargısı olamaz. Sevmek-sevmemek, beğenmek-beğenmemek ikilemi; bizi kimlikli sanatsever olmaya götüremez. Burada çıkış yolu;  izlemek, düşünmek ve yargıda bulunmak doğrultusunda “eleştirmektir”. Sanatçının tablosunu izlerken “Ah! Ben de yapabilsem, Çok beğendim…” yaklaşımımızın dışında; “ben daha güzel yaparım!” önyargısı; zamanı, düşünmeyi, eleştirmeyi durdurur. Sanatın, sanatçıya olan gereksinimi kadar, sanatçı eleştiriye açık olmalıdır. Değişik bakış açıları, yaklaşımlar, inceleme ve bilgi birikimi “eleştiri” için var olması gerekenlerdir. Bu anlayış; sanatçının önünü aydınlattığı kadar, bizleri de kimlikli sanatsever yapar.  Sanatta önyargımız olursa ne olur? Bu sorunun yanıtını sona saklayalım.

Sanatçımız Fatih Karakaş, 1996 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü 2002 yılında bitirdi.  Tüm genç sanatçıların okullarını bitirdikten sonra karşılaştıkları “özgün” olma ve resim sanatında yürüyeceği yolu belirlemede; popülaritenin ışıltılı yollarından yürümeden, yenilik adına soyut-somut çatışmalarının dışında kalarak; resim sanatında figüratif yolda ilerlemeyi ve bilgi birikimini geliştirmeyi ilke edindi, birçok karma sergiye katıldı. 2004 yılında ilk geniş kapsamlı kişisel sergisini açtı ve önemli üç kurumun açtığı resim yarışmalarında ödüller aldı. Yaşamında var olan Anakentlerin o çılgın kargaşasına teslim olmadan çalışmalarını sürdürerek; sanat fuarlarına ve yurtdışı resim sanatı etkinliklerine katıldı. Resim anlayışına yakın bulduğu ve önünü aydınlatan sanatçılar olarak: John Singer Sargent, Anders Zorn, Nicolai Fechin, Ilya Repin, Sorolla, Hammershoi, J.W.Waterhouse, William Merrit Chase gibi ustaları inceledi.  Resim sanatında önemli bir zorluk olan; manzara resminde figürlü çalışma konusunda örnek çalışmalar yaptı.  Ayrıca bu çalışmalarının yanı sıra; sanat makaleleri yazdı, sanatı bilimsel olarak daha ileriye götürmek için örgün eğitim yolunda yüksek lisans çalışmalarını sürdürdü.

Fatih Karakaş, bu sergisinde elliyi aşkın yağlı boya, sulu boya tablolarıyla bizi karşılıyor.  Portreler, peyzajlar, konulu tablolar… Bu tablolarda yaşam; bildiğimiz ama çoğumuzun yapamadığı görsel yaşam! Estetik, teknik ve özgün…  Bizleri, izledikçe içine çeken tablolar ve  “Ah!  Ben de yapabilsem…” dedirten tablolar.

Sonuçta, yine başa dönelim; Sanatta ön yargısı olanın, son yargısı: Özür Dilemektir… Elbette bizler özür dilemeyeceğiz. Yalnız bizim bu konuda sanatçımıza  söylemimiz: “Fatih Karakaş,  sağ ol!” Bize bu güzel tabloları bu güzel sergiyi sunduğun için sağ ol!

Yaşamın gerçeğinde – görselinde, duygu, estetik ve yaratıcılık varsa; saf ve temiz emek varsa; yaşam! Sana da sağ ol!’’

Tevfik YALÇIN
Nisan 2013

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız