Önemli!

 • “Yeni Aralık” Sergisi 15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A ve B  Salonlarında yapılacaktır.
 • Son başvuru tarihi 1 Kasım 2017‘dır.
 • Başvurunuz onaylandığında tarafınıza proje hakkında detaylı bir e-posta gönderilecektir.
 • Projeye kabul edilen sanatçılar eserlerini en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Galeri Soyut’a göndermelidir.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon(gerekli)

Öz Geçmişiniz (gerekli)

Güncel öz Geçmişinizi word, pdf vb. yazılı formatta ekleyiniz.

Çalışmalarınız (gerekli)

Son dönem çalışmalarınız arasından seçtiğiniz 5-10 adet eser görselini sıkıştırarak( zip, rar vb.) tek dosya olarak ekleyiniz.

Eğer buradan dosya eklemekte problem yaşıyorsanız basvuru@galerisoyut.com.tr adresine portfolyonuzu ve çalışmalarınızı mail atabilirsiniz.

Eklemek İstediğiniz Not

Başvuru Kriterleri:

 • Bu projenin amacı yetenekli genç kuşak sanatçıları ve sanatçı adaylarını profesyonel izleyicilerle buluşturmayı hedefler. Özgün üslubuyla Türk resim sanatında yer edinmiş usta sanatçıların bu projede yer almasının amacı, genç kuşak sanatçılara destek amacını taşımaktadır.
 • “Yeni Aralık” Sergisi 15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A ve B  Salonlarında yapılacaktır. Son başvuru tarihi 1 Kasım 2017‘dir.
 • Portfolyonuz içerisinde son 1 yıl içerisinde üretmiş olduğunuz eser görselleri bulunmalıdır.
 • Sergide yer alacak eserlerin boyutu 25×25 cm olacağı için başvuru yaparken projeye özel bir kaç adet 25×25 cm çalışma üretip görselinin gönderilmesi daha sağlıklı seçim yapılmasını sağlayacaktır.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra tarafınıza proje hakkında detaylı bilgilendirme e-postası gönderilecektir.
 • Bu projeye katılacak sanatçılar, sergi tarihinden 2 ay önce ve sergi tarihinden 2 ay sonra, Ankara’da kişisel sergi dışında başka bir grup projesine katılmamayı kabul eder!
 • Eser satış fiyatı tüm sanatçılar için aynı olup, 400.-TL olacaktır.

Proje Katılım Detayları:

Kullanılacak Tuval Bilgisi:

 • Eser ölçüsü 25×25 cm olmalıdır.
 • Sergilenecek tüm eserlerin aynı standartta olabilmesi için şasi kalınlığın 1,8 cm en fazla 2 cm olması gerekmektedir.
 • Tuval şasinin arkasına döndürülerek gerilmiş olmalıdır.
 • Yukarıdan 5 cm olacak şekilde gergin ve metal telle profesyonelce askılık yapılmalıdır.
 • Proje için örnek eser aşağıdaki gibidir:
  Yeni-Aralik-Ornek-Eser-Bilgisi

Eser Bilgisi:

 • Eserler çerçevesiz sergileneceği için tuvalin kenarları boyanmış olmalıdır.
 • Eserin ön tarafına imza ve tarih, arka tarafına eser künyesi yazılmalıdır. (Sanatçı adı, eser adı, eser teknik özellikleri)
 • Eserin tamamlanmış halinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafının çekilmesi ve fotoğraf kenarlarının temizlenmesi gerekmektedir.
 • Eserlerin görselleri yüksek çözünürlükte (300 DPI) en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Galeriye gönderilmelidir. Aynı zamanda öz geçmiş ve sanatçı fotoğrafı da birlikte gönderilmelidir.
 • Öz geçmiş 150 sözcüğü geçmeyecek şekilde ve 3. tekil şahıs dilinde TR-İNG. olarak gönderilmelidir.

Eser Adedi:

 • 5 adet 25×25 cm eser.
 • Eserler yukarıdan aşağıya dizilecek şekilde, resimler arasında da 5 cm boşluk bırakılarak 5’şerli gruplar halinde asılacaktır. Bu sebeple her sanatçı mutlaka 5 adet eserle katılmalıdır. Daha az sayıda gönderilen eserler sergi konsepti dışına çıkacağı için sergilenemeyecektir.

Eser Teslimi:

 • Eserler en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Galeriye gönderilmelidir. çift yönlü kargo sanatçı sorumluluğundadır. Ödemeli gönderi teslim alınmayacaktır.

Sürecin herhangi bir bölümünde takvim işletilmediği, formata uyulmadığı taktirde veya düşük kondisyonlu işler gelmesi durumunda, Galeri eserleri sergilememe hakkını saklı tutar.
Galeri sergi düzeninde, web sıralamasında tam yetkilidir. Uygun gördüğü yöntemi işletme hakkına sahiptir.

Galeri Soyut’un 2011’den itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiği “Küçük Şeyler” sergileri “Yeni Aralık” etkinliğine doğru evrilirken kapsamını genişletip konseptini değiştirdi.
Tamamı 25×25 cm eserlerden oluşan 200’e yakın genç ve usta sanatçının katılımıyla gerçekleşecen, 1000’den fazla eserin yer aldığı “Yeni Aralık/New Space” proje sergisini bu yıl  15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A ve B salonlarında izleyebilirsiniz.

Galeri Soyut’un 2011’den itibaren düzenli olarak gerçekleştirdiği “Küçük Şeyler” sergileri “Yeni Aralık” etkinliğine doğru evrilirken kapsamını genişletip konseptini değiştirdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere kapılarını aralayan Galeri Soyut, kariyerinin başındaki genç sanatçılar için sanat ortamına girişte güvenli bir eşik olmaya devam ediyor. Yeni bir yılın arefesinde bir sanat şölenine dönüşen “Yeni Aralık” ortaya attığı “boyut” sorunsalı üzerinden sanat ortamında yeni sorular üretecek ve yeni tartışmaları tetikleyecek gibi görünüyor.

Her biri 25×25 cm boyutlarında olan yüzlerce eserin bir araya geldiği bu etkinlik sanatçıları yüzeyle yeniden yüzleşmeye teşvik ederken izleyicileri de “boyut” ve “değer” kavramları üzerinde tekrar düşünmeye davet ediyor. Sanat eserinin değerinin boyutları ile birlikte arttığı bir ortamda sanat tarihindeki kült eserleri anımsıyoruz. Tüm dünyada en çok tanınan sanat eseri olan Mona Lisa tablosunun boyutlarının sadece 77×53 cm olduğunu; ilk yağlıboya eser olarak kayıtlara geçmiş olan Arnolfini Düğünü’nün ise 82×60 cm’lik bir alan içinde inanılmaz zenginlikte detaylar barındırdığını; Vermeer’nin de küçücük eserleri ile devleştiğini ve sanat tarihine adını  büyük harflerle kazıttığını hatırlıyoruz. Ve  büyük sanatın her  zaman büyük boyutlu sanat anlamına gelmeyebileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan bu etkinlik, Türk resim sanatının  150 yıllık kısa tarihindeki tüm açılımların genç sanatçılar tarafından yapıldığını tekrar hatırlatıyor bizlere. Bugün “Türk Resmi” diye bir olgudan bahsedebiliyorsak eğer, bunda genç sanatçıların tüm cesaretleri ve inanmışlıklarıyla özgürce sanat üretmelerinin katkısı büyüktür. Bundan dolayıdır ki Türk resim sanatı tarihi bugün çok değer verdiğimiz ve önlerinde saygıyla eğildiğimiz büyük ustaların gençlik yıllarında gerçekleştirdikleri yeniliklerin öyküleri ile anlatılır.  İşte tam da bu nedenle genç sanatçıların önünü açmak ve onlara destek olmak, geçmişte olduğu gibi bugün de geleceğe yatırım yapmak ve Türk sanatını ileriye taşımak anlamına gelmektedir.

Her kuşaktan sanatçının eserlerinin bir araya geldiği bu platformda metalaşma sürecinde sanat eserinin değerini belirleyen karmaşık dinamikler de alaşağı ediliyor.  Tüm eserlerin aynı fiyatla satışa sunulması, izleyicinin algısını yönlendiren piyasa şartlanmalarını ortadan kaldırarak plastik değerler üzerinden daha samimi bir iletişimin kurulabileceği bir zemin oluşturuyor.

Sanat piyasasında yer edinmiş usta isimlerin kariyerinin başındaki genç sanatçılara destek verdiği bu proje sergisi, sanat dünyasında yeni kapılar açmayı ve gençler için yeni olanaklar yaratmayı amaçlıyor. Bu nedenle de sergide yer alan usta sanatçılardan oluşturulacak bir kurulun seçeceği genç sanatçıların, sanatsal araştırma yapmak ve deneyim kazanmak için yurt dışına gönderilmesi; Galeri Soyut’ta kişisel sergi açması ve Galeri’nin yer aldığı sanat fuarlarına katılmak üzere davet edilmesi planlanıyor.

“Yeni Aralık / New Space” Proje Sergisini 15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A ve B Salonlarında izleyebilirsiniz.

“Yeni Aralık” vesilesi ile genç sanatçılara destek veren tüm değerli ustalara ve sanatseverlere görsel bir şölen armağan eden Galeri Soyut’a sonsuz teşekkürler…

Meryem Uzunoğlu