A. Cem ÖZAL Resim Sergisi

“Kaçış”

27 Eylül – 23 Ekim 2013

C

Günümüzde birey hemen her yanından kuşatılmış, ister sınıfsal açıdan ister ideolojik açıdan bulunduğu konumun getirdiği seçimlerle karşı karşıya bırakılmıştır. Aslında bir seçim yapma yanılsaması içerisindeki birey, özellikle ülkemizde çoğu zaman temeli sağlam olmayan seçimler yaparak statü, konum ve çevresini koruma ve geliştirme çabası içerisindedir. Ancak aslında sanayi kültürünün bir sonucu olan metropollerde hala tarımsal kültürün nüvelerini taşıyan ancak sanayi kültürüne ait kurgulanmış bir yaşam biçimini sürdürme gayretindeki insanın bu ikileminden bir “kaçış” olgusu doğmaktadır. Ve genellikle bu kaçış aslında içimizde her zaman var olan tarım kültürüne dair değerlere doğru olmaktadır.
Birey kentin uğultusundan, o keşmekeşten kaçış için kırsal alanlara yönelmez mi? Neden dinlenmek için edinilen ya da hayali kurulan yapılar sakin ve sessiz, geniş ve açık bir panaromaya sahiptir? Bu bir özlemdir aslında; bireyin içinde her zaman var olan bir özlem. A. Cem ÖZAL’ın resimleri bu özlemin, kaçışın göstergelerini sunmaktadır. Her ne kadar pastoral bir yapıyı gözler önüne serse de lirik yapısı ve renk duyarlığıyla izleyiciyi kentin her şekilde bireyi kendine bağlı tutan ağlarından bir an da olsa kaçırmaktadır. Ne Apollon kadar akılcı ne de Dyonisos kadar duygusal; her ikisinin de karşılıklarının görülebileceği A. Cem Özal’ın çalışmaları, Galeri Soyut / C Salonu’nda ki ‘’Kaçış’’ adlı sergisinde 23 Ekim 2013 tarihine kadar izlenebilir.

Cem Özal 1972’de Zonguldak’ta doğdu. 1991 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nü kazandı. 1995 Yılında Lisans eğitimini tamamlayıp aynı yıl yine DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1998 Yılında “20.Yüzyılda Sanatın Kavramsallaşması ve Nedenleri Üzerine Bir İnceleme” konulu tez çalışmasını yaparak mezun oldu. 1999 Yılında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Sanatta Yeterlik Programı’nı kazandı. 2006’da “İnformel Sanat Bağlamında Lirik Soyutlamalarıyla Wolfgang Schulze” konulu teziyle programı tamamladı.
Kişisel sergilerinin yanında çoğu yarışma sergisi olmak üzere pek çok sergiye katılan sanatçı, halen Muğla Üniversitesi, Resim İş Eğitimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız