Ahmet MEREY Resim Sergisi

“Dağın Zirvesinde”

25 Kasım – 15 Aralık 2011

A

Ahmet Merey “Dağın Zirvesinde” resim sergisi ile unutulan doğayı hafızalara geri getiriyor.
Çocukluğundan beri dünyanın çeşitli bölgelerinde dağlara tırmanan ve yaşadığı deneyimlerin bilinçaltındaki yansımalarını kendine ait bir yorumla tuvale aktaran Ahmet Merey, “Dağın Zirvesinde” adlı sergisi ile 25 Kasım – 8 Aralık 2011 tarihleri arasında Galeri Soyut`da Ankara`lı sanatseverlerle buluşuyor.
Küratörlüğü Denizhan Özer tarafından gerçekleştirilen sergide Ahmet Merey, resimleri ile unutulan doğayı tekrar hafızalarımıza geri getiriyor. İzlenimci bir ressam olmak yerine; kendi gerçeği olan dağları izleyicinin önüne getiren sanatçı, gerçekleştirdiği bu kişisel sergisinde 10 adet büyük boy yağlı boya tablo ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor.
Merey’in resimlerini dikkatlice inceledigimizde, resimlerin farklı bir bakış açısıyla yapıldığını görürüz… Doğayla sürekli baş başa kalan Ahmet Merey kendi yaşamını anlattığı resimlerinde, kendi içgüdüselliği ve öznelliğini de yansıtıyor. Merey’in bilinçaltına giren görsel imgelerin dışa vuruluşunun bir hikâyesinin anlatılacağı Dağın Zirvesi sergisinde, sanatseverler; dağların ruhunu hissetmiş bir sanatçının gözünden akıllarda kalacak eserleri görme şansını elde edecek.
Ahmet Merey’in büyük boyutlu dağ resimlerinin fonunda desen olmasa da algıya bağlı bir düşüncenin yarattığı kütlesel bir etki yatıyor. Çizgiden kurtulan renk genelde bloklar halinde yüzeye dağılırken, kendi içinde yaygın ve düzenli bir dağılımla formları yeniden biçimlendiriyor. Tüm bunlara karşın katman katman kullanılan renk, resimlerin her noktasında sanatçı tarafından bağımsız kılınarak, senfonik bir coşkuya dönüşüyor.

1950’de İstanbul’da doğdu. Robert Koleji sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme okudu. Daha sonra ABD de DUKE ve Miami Üniversitelerinde master yaptı. Tüm Eğitim sürecini bitirdikten sonra iş hayatına atıldı.
Ailesinin sanatla yakından ilgili olması nedeniyle çocukluk yıllarından beri sanat ortamı içinde büyüdü. 2000 yılında MSGSÜ’nin hocalarından dersler alarak resim yapmaya başladı. Sanat haricinde amatör olarak dağcılıkla uğraşan sanatçı, şimdiye kadar birçok dağa tırmandı. Kasım 2009’da katıldığı TÜYAP Sanat Fuarı sonrasında, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde Nisan 2010’da “Dağın Zirvesinde” isimli ilk kişisel sergisini açtı. Sanat çalışmalarına Istanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.
Çıktığı Dağlar:
Türkiye: Kaçkarlar – 4000 m., Süphan – 4000 m., Ağrı – 5000 m.
Afrika: Klimanjaro – 6000 m., Mount Meru – Tanzanya – 4500 m.
Himalayalar: Everest Ana Kamp – 5300 m., Kalapattar – 5500 m., Islan Peak – 6200 m., Naya Kanga Ana Kamp – 4500 m.
And Dağları: Acongacua – 7000 m., Huayna Potosi – 6000 m., Chachani – 6000 m., Pinchinca – 4750 m., Cotopaxi – 5800 m., Iliniza – 5100 m., Chimborazo – 6300 m

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız