Ayşe BARAN Resim Sergisi

“Fırtına Öncesi…”

13 Ocak – 1 Şubat 2012

B

Ayse Baran resimlerinde teknik ve biçimselliği kompozisyonlarına taşırken, doğa etkin bir rol oynar.
Doğanın yaşamımızdaki her türlü yapaylığa karşı olan direnci ve doğanın kendini yenileme sürecini yüzeye yansıtması, kaçınılmaz bir durum alır.
Doğanın devinimselliği, sanatçının resimlerinde lokomotif olma   özelliği  taşır. Ayşe Baran, bu sergisinde de doğa üzerindeki yüzeysel denemelerini, renksel bir bütünlük içinde yansıtmaya çalışır.
Doğa ve insan arasında süreklilik arz eden, var olma ve üstün olma mücadelesini renklerin diliyle, bir fırtına öncesi hikayesine dönüştürür.
Kazananın hep yer değiştirdiği ama kaybedenin hep insan olduğu, bu mücadelenin, bir renk fırtınasına dönüştüğü gözlenmektedir.
İnsan kazanmak ister, ancak kazanan hep doğadır. Bu gerçeği öğrenmenin bedeli her zaman ağır olmuştur.
Tuvale  ışık veren bu hikaye, ressamın fırçasında hep doğadan yana, hep doğaldan yanadır.
Sanatçıya göre, her savaş renkleri öldürmek içindir, ressam ise  renkleri yaşatandır. Her zaman doğa – renk – yaşam diyerek…

Ayşe Baran, 1972’de Osmaniye’de doğdu. 1995’de G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Vedat Can Atölyesi’nden mezun oldu. Yılsonu bitirme sergisinden başarı ödülü aldı. 1996  Hatay’da öğretmenliğe başladı. 2000 Yılında Ankara’ya geldi. Halen resim öğretmenliği yapmakta ve özel atölyesinde  çalışmalarına devam etmektedir. Bu sergi sanatçının 9. kişisel sergisidir. Sanatçı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Seçilmiş Kişisel Sergiler:

2012 – Galeri Soyut – B Salonu,
2009 –  Galeri Soyut, Artist 2009, 19. İstanbul Sanat Fuarı
2007   İş Bankası  Sanat Galerisi- İzmir,
2007   Galeri Artist Çukurcuma – İstanbul,
2007    Aysel Gözübüyük Sanatevi – Ankara,
2006     Galeri Sans – Ankara

Ődűl:
2003    Art İstanbul 2003 Genç Ressamlar Resim Yarışması Ödülü.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız