Bahri GENÇ Resim Sergisi

“Lirik Söylem”

27 Şubat-18 Mart 2009

A

Bahri Genç 1963’te Erzurum’da doğdu.1982’de İ.D.G.S.A.’ya girdi.1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesini yüksek resim mezunu olarak bitirdi.

1987 yılından itibaren karma ve 1990 yılından itibaren de kişisel sergilerine başladı.1994 yılında M.S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, sanatta yeterlik’e başladı (Resim) başladı.1995’de Almanya’dan ,Türk-Alman ortak firması Nazar Holiday’dan Türkiye konulu resimler yapması için Düsseldorf’a davet edildi.Burada bir ay kadar resimler yaptı.1997-2003 yılları arasında özel okullarda öğretmenlik yaptı. Bazı resimleri,İstanbul Basın Müzesi, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Balıkesir Devrim Erbil Müzesi ve Türkiye’deki önemli kolleksiyonerlerde bulunmaktadır.

Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Tasarım Bölümü’nde (Temel Sanat), Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

2007’den beri Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’ nde 2.başkan olarak görev yapmaktadır. Sanatçı Çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Bahri Genç’in resim sergisi 27.02.2009 tarihinde Galeri Soyut’ta açılıyor.
25 değişik boyutta ve tekniklerde oluşturulan yapıtlar, gençlik dünyasına göndermelerle öne çıkıyor.

Figüratif resmin önemli  sanatçılarından Bahri Genç’in, son dönem resimlerinde portre ve kompozisyonlarıyla gençlik çağının düşsel ve duygusal boyutlarını psikolojik düzlemde ele alarak, lirik bir duyarlıkla yansıttığı görülür. Velazquez, Rembrandt, Titian gibi büyük ustaları yıllarca etüt ederek, eski deyişle onların adeta “Rahleyi Tedrisinden geçen” sanatçının, son dönemde, resimlerindeki altyapı sağlamlığının verdiği güven ve cesaretle bir atraksiyon içinde yeni bir resimsel yoruma ulaştığını söyleyebiliriz. Realist bir tavırdan yola çıkarak anlık bir anlatımla, özgün bir yoruma evrilen resminin detaylarındaki tuşsal yöntem, renk sürüşlerindeki soyutlama ve deformasyonlar, ne denli yoğun olsa da, Cezanne’nin bakışıyla: “resim olan bir nesne yaratma” çabası, onu realist resim yaklaşımından uzaklaştırmaz. Sanatçının, derin bir anlamlandırma üzerinden, dışavurumcu bir ifadeye varmaya çalıştığı, portrelerindeki anlamsal katman, izleyicinin imgeleminde tanımlanabilir olmayan, duygusal bir yoğunluğa ulaşır. Resmin içeriğine uygun olarak kullanılan  monokrom ve kontrast armonilerinde, resmin dokusal yüzeyinde yarattığı etkiyle ifadeye katkıda bulunduğu sezinlenir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun olan sanatçı, aynı üniversitede Temel Sanat Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2007’den beri Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nde 2.başkan olarak görev yapmaktadır.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız