Betül DEMİR KARAKAYA Seramik Sergisi

“Büyülü Tınılar”

2 – 28 Kasım 2012

C

TARİH ÖNCESİNDEN YÜKSELEN BÜYÜLÜ BİR TINI

“Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor.”  John Donne

Derin kökeni, estetiği ve kültürel anlamıyla çan, çok tanıdık bir ikon olarak karşımıza çıkar. Çan, kökeni tarih öncesi zamanlara dayanan, her çağda ve her uygarlıkta rastlanılan sembolleşmiş bir nesnedir. Çanlara yüklenen derin anlam, estetik ile birleşip bir de algısal anlamda ses devreye girince görsel bir ifadeye dönüşmesi kaçınılmaz olur. Gerek akustik gerekse estetik değeri ön planda olsun çanlar; dokunaklı ve görkemli etkiler bırakır.

Seramik malzeme, kimi seramik sanatçıları tarafından geleneksel yapısı içinde değerlendirir. Kimi seramik sanatçıları ise malzeme ve uygulama teknikleri bakımından zengin anlatı öğelerine sahip olan bu sanatın sınırlarını zorlar. Çan olgusunu biçimsel ve kavramsal olarak irdeleyen sanatçı bu sergi ile; tarih öncesinden yükselen büyülü tınıları günümüz estetik algısıyla yeniden yorumluyor.

Betül Demir Karakaya’nın “Büyülü Tınılar” adlı sergisi 02 – 28 Kasım 2012 tarihleri arasında Galeri Soyut – C Salonu’nda izlenebilir.

1978 İzmir’de doğdu. 1998^de Moskova Stragonova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nü kazandı. 2000^de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’ne yatay geçiş yaptı ve 2002 yılında Lisans derecesi alarak mezun oldu. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Ana Sanat Dalı’nda “Tarihsel Süreç İçerisinde Seramik Çanlar” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta ve Sanatta Yeterlik programına devam etmektedir.

Kişisel Sergi:

2012 ‘’Büyülü Tınılar’’ Galeri Soyut / C Salonu – Ankara

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız