BİNNUR YÜCEBAŞ

” Aynalar / Mirrors ” Resim Sergisi

8 – 27 Nisan 2016 / Açılış : 8 Nisan Cuma Saat : 18.00-20.00

B

Binnur Yücebaş, “Aynalar / Mirrors” adını verdiği kişisel resim sergisi ile 8 – 27 Nisan 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut B salonunda izleyicisi ile buluşuyor.

‘’Ruh ’un Göstergeleri’’

İçsel bilgi özümüzün bilgisi ve benliğimizin bilgisidir. Varlık olarak insan  her an benliği   ya da ruhu ile  sürekli bir bağlantı  halindedir. Bu alış veriş sırasında kişi ihtiyacı olan içsel bilgileri  farkında olarak ya da olmayarak benlikten devamlı çeker. Ancak dışa dönük bir varlık olarak dünyaya yönelişimiz ve somut bu  ortamda öz benliğimize bakamamamız  sonucu çoğumuz içsel sesini duyamadığı gibi, içsel bilgisini de anlayamaz hale gelmiştir. Bu durumda bize göre anormal olan içsel düşünce olagelmiş , normal kabul edilen ise elle tutulan somut dünya ortamı olmuştur. Hâlbuki hakikat ve gerçek olan içsel olandır. Bugün ulaşmış olduğumuz medeniyetin  kaynağı araştırıldığında temelde içselliğin olduğu görülebilir. İçsel bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda ve öz sese yoğunlaşıldığında kişiye ait  bilginin titreşimi de açığa çıkmaya başlar. Sezgi ve hislere  ne kadar kulak verilirse , edinmek istenilen bilgi, kişi için  en doğru şekliyle fiziksel algısına yerleşebilmektedir. İçten olan çoğu şey güzel olan herşeyin anahtarını da içerisinde barındırır. İnsanı kendi derinliğine ile yüzleştirir. Ve kişi bu şekilde kendi içsel dünyasından doğan bilgeliği, gerçek hayata aktarabilir. Ruh’un  ve benliğin  bu yolculuğu sayesinde içselliğin sonsuzluk uzantısıyla birlikte ilerlediğini düşünebiliriz. Bu bağlamda . sanatçının içsel amacı kendi anlamını ifade ediş biçimini doğurmuştur. Kendi özü ile kurmuş olduğu bağı sanat aracılığı ile aktarım yoluna gitmiştir. Böylece İç dünyada olup bitenler dış dünyanın şekillenmesine yardımcı olan en önemli unsur haline gelmiştir. Yaratıcı sürecinin  bu zaman dilimlerinden aldığı etki ve beslenişi   resimlerinde  yapıldığı  dönemlere ait parçalarını bir araya getirme yoluyla  yeniden gün yüzüne çıkmıştır. Yaşanılan dönemin ayrıntılarına ve hem kişisel hem de toplumsal ölçekteki farklı okumalara kapı aralayarak izleyiciye ait görsel ve ruhsal yansımalara da davet etmektedir. Kendisine ve kendisi olmayana yaptığı seyahatleri  içsel göstergeler yardımıyla yansıtmış .ve bir nevi ayna görevi üstlenmiştir.

Binnur Yücebaş 1980 yılında Niğde’de doğdu. 2000 – 2002 yılları arasında Niğde Üniversitesi  Sosyal Bilgiler ve Sınıf öğretmenliği Bölümlerinin  Bölüm Sekreterliğini yaptı. 2002 Yılında Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği’nden mezun oldu.

2003-2005 yılları arasında resim bölümlerine hazırlık özel yeterlilik kurslarında öğreticilik yaptı. 2006 – 2009 yılları arasında MEB’de öğretmen olarak çalıştı. 2014’de Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisansa başladı. Sanatçı üç kişisel sergi gerçekleştirdi, bir çok karma sergiye  katıldı.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız