Engin KORKMAZ Resim Sergisi

“Kaos ve Düzen”

22 Şubat – 13 Mart 2013

C

Kaos, patlama öncesi madde ve elemanların içinde bulunduğu düzensiz durumun karşılığıdır, boşluk ve karanlıktır. Düzen ise; rastlantısal olarak birarada bulunan öğelerin içsel bir denge ve armoniye uygun şekilde yeni baştan kurgulanmasıdır.

Resimde düşünce olarak bir uyum ve düzenin gerekliliğinden söz edilebilir. Bu uyum sanatsal öğelerin zıtlıklarından beslenir, aynı ögeler yaratıcı düşüncenin dinamiklerini oluşturur. Bu dinamikler arasındaki çekim arttıkça yeni fikir ve anlatım dilinin ortaya çıkacağı plastik  patlama gerçekleşecektir. Engin Korkmaz  için resim, hayatı çevreleyen karmaşık düzenin bir yansımasıdır  ve fark yaratabilmenin mücadele yöntemlerinden biridir.

Hayatı anlamlılaştırabilmek için yaratıcı düşüncenin  yardımı ile yaşam alanını yeni baştan kurgulama mücadelesinin plastik bir yansımasıdır diyebiliriz.. Yaratıcı düşüncenin temelini ise, sanatçını içinde önceden kurgulamadığı  anlık , değişken duygu ve sezilerin  oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Resim, adına yaşam dediğimiz bu kaotik duruma ve bir türlü içselleştiremediği karmaşaya karşı rastlantıların olanaklarından da yararlanarak yeni bir düzen oluşturabilme mücadelesinin, tuval yüzeyindeki yansımalarıdır.

1972 Erzurum’da doğdu.
1992 Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.
1997 Uludağ Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.
1992 – 1995 yılları arasında M.E.B. da öğretmen olarak çalıştı.
1996 Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Halen aynı görevini sürdüren sanatçı, 7 kişisel sergi gerçekleştirdi, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda karma sergiye katıldı.

Ödül:
2011 Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Uluslararası “Rauf Denktaş” Konulu Ekslibris Yarışması – Mansiyon.

Kişisel Sergiler:
2013 Galeri Soyut / C Salonu – Ankara.
2012 Galeri M Sanat Galerisi – Ankara.
2009 Efes Antik Müzesi, Hikmet Gürçay Sanat Galerisi – İzmir
2007 Uludağ Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi – Bursa
2006 Nurdeniz Sanat Galerisi – Bursa
1996 Evrensel Sanat Galerisi – Bursa
1995 Tayyare Kültür Merkezi – Bursa

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız