Hakan ESMER Resim Sergisi

“Doğayla Sözleşme”

19 Mart – 7 Nisan 2010

A

SU RESİMLERİ

Hakan Esmer son dönem çalışmalarının konsepti olarak belirlediği su resimleriyle, su ve su kültürü üzerine kurulu ilişkileri irdeliyor. Sahiller, kıyılar, kayıklar ve plajlarda sürüp giden yaşama yeni bir yaklaşım, farklı bir bakış açısı geliştiriyor. Esmer’ce yorumlar ve Esmer’e özgü resimsel anlatımlarla su ile yaşam arasında bağlar kuruyor.

Esmer’in resimsel anlatımlarında su, deniz ve kıyı kültürü üzerine kurulu ilişkiler ağını irdeliyor. Denizle kara parçaların kesişme alanlarının yaşam kültürüne göndermeler yapıyor. Bu bağlamda öncelik coğrafya ile kuruluyor. Doğa güzelliklerinin cazibesini vurgulayan görünümler sarıyor Esmer tuvallerini. Bu doğa kesitleri gerçekçi yorumlar olmanın çok ötesinde.. Özünde, Esmer lekesel soyutlamalarının görsel dengeleriyle tasarlanan resimsel nitelikleri belirliyor. Karşıt renk değerlerinin uyumuyla yaratılan deniz kıyısı kesitleri, hareketli fırça vuruşlarıyla dinamizme itilen resimlere dönüşüyor.

Esmer’in su resimleri kara ve su ile kurulu ilişkilere hava ve su arasında var olan bağları da eklemliyor. Atmosfer analizlerine dayalı gözlemlerle pekişen bu bağ Esmer’in soyut tasarımlarına varsıl bir anlatım kazandırıyor. Sıcak rüzgârların estiği, nemle puslanan doğa kesitleri, yaz aylarının uzun günlerinin renkli atmosferini tuvallere taşıyor.   Kumlardan yükselen sıcak, denizin sularında buharlaşıyor.

Sahilleri renklendiren kayıklar, denizin kıpırtılarıyla sallanıyor. Denizin sularını yararak ulaşılan özgürlüklere göndermeler yapıyor kayıklar. Balıkçıların uzun ve sabırlı bekleyişlerini ve balıklarını yakalama anının telaşlarını çağrıştırıyor. Deniz kenarında yaşamın anlamına ve içtenliğine derin göndermeler yapıyor.

Esmer resimlerinin insan ve yaşam üzerine kurulu düşünsel kurgusu, deniz kıyısı ve yaşam anları üzerinde varsıl anlamlar yükleniyor. Kent yaşamının sıkıcı, daraltıcı, kaotik bunaltıcı karmaşasına karşıt, rahat, huzurlu, özgür ve içten zamanların kesitlerini vurguluyor. Rutin yaşamın sıradanlığını kıran yaşam aralıklarına göndermeler yapıyor. Dinlenme, eğlenme ve yaşama yeniden umutla bağlanmanın coşkusunu belirleyerek yaşamın anlamını işaretliyor.

Hakan Esmer, su resimleri,  soyut ve soyutlama arasındaki ince ayrımın çok katmalı bağlarına örneklemeler yapıyor.

Kıymet Giray -Sanat Eleştirmeni

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız