Hakan Esmer Resim Sergisi

“Yaşamdan…”

16 Mart – 4 Nisan 2012

ABC

Hakan Esmer, ‘’Yaşamdan…’’ adlı sergisi ile 16 Mart – 4 Nisan 2012 tarihleri arasında, Galeri Soyut  A – B – C Salonları’nda,  izleyicileriyle, buluşuyor.

Sanatçı,  Heyyamola, Cafeler, Çiçekçi Kadınlar, ve Peyzaj temalı çalışmalarından oluşan yağlıboya çalışmalarının yanı sıra, Galerinin C Salonu’nda,   sergisine eklediği desen ve eskiz çalışmalarıyla da ayrı bir heyecan yaratmakta, eserlerinin oluşum sürecine ilişkin pencereler açmaktadır.

Esmer’in ’’Yaşamdan…’’ adlı  bu sergisinde monotonlaşan ve artık hazır bir yaşamın önümüze sunulduğu ortamda, mekanikleşen insan ilişkilerini ve tabiatın renksizliğini sorguluyor.

Ulaşamadığımız veya unuttuğumuz yaşamın renkliliğini, tabiatın coşkusunu ve dinginliğini kendi paletiyle buluşturmaya çalışırken de, yüzeyde vurguladığı kalın boya hamuru ile  / renk olarak ben buradayım  /  iddiasını vurgular.

Esmer, düzenini bozduğumuz, farkında olarak ya da olmadan zarar verdiğimiz doğanın dengesini, kendi renkleriyle barıştırma arayışındadır.

Farkında olmadan içine girdiğimiz diyalogların, yanından hiç sorgulamadan geçtiğimiz ama bizi de ilgilendiren muhabbetlerin, toplumsal iletişimin zorunlu birlikteliklere dönüştüğü ”BANANECE” duruşların,  üzerimize  yapıştırdığı diyalogları resimlerken, izleyeni şahit tutan tavrı ile, sanatseverleri de aslında istemeden bu konuya dahil etmektedir.

1973  Vakfıkebir / TRABZON’da doğan Hakan Esmer, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.  Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans programını tamamladı.

1996 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak  çalışan, Hakan Esmer aynı bölümde sırasıyla Temel Sanat Eğitimi, Duvar Resmi Teknikleri, Vitray ve Resim derslerini yürütmüştür. 37 kişisel sergi açan sanatçının aralarında Eczacılar Birliği Resim Yarışması, Tekel Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması, Antalya Resim Festivali, Talens Resim Yarışması, Uluslararsı Plastik Sanatlar Festivali Onur Ödülü’nün de bulunduğu toplam 15 ödülü bulunmaktadır.

2012 yılı Ocak ayında Üniversitedeki görevinden ayrılan Sanatçı, çalışmalarını  Eskişehir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız