Hasan KIRAN Ağaç Baskı Sergisi

Bir Kalıp Bir Baskı

28 Ekim – 23 Kasım 2011

ABC

Hasan Kıran’nın Çalışmaların Genel Konusu ve Şamanistik Söylenceler;

Mitsel düşüncelerin, mistik ve primif yanlarının imgeler aracılığıyla yeni ifade biçimlerine dönüşmesi olayıdır. Başka bir deyişle mitsel söylencelerin ekspresif bir anlayışla görsel önermelere dönüşmesi durumudur.

Örneğin;

Sergide yer alan; “Şaman’ın Rüyası” ve “Şaman’ın Transı”, “Ayin Töreni”, “Gösteri”, “Şamanların Yüzleşmesi”, “Arayış”, “Bekleyiş”  isimli seriler, şamanist inancın içinde var olan “Şaman Söylenceleri” özgün dans ritüelleri, doğa inancı gibi konuları işler. Şaman inancında eskiden beri var olan “mit”lerin, günümüz düşüncesinde “imge” aracılığı ile resim yüzeyinde görselleşmesidir. Herhangi bir şaman söylencesi, şamanla ilgili kısa bir metin veya şamanistik çağrışımlar yapan bir görüntü, bir resmin ortaya çıkmasına neden olur. Konu ile ilgili okurken, söylenceleri dinlerken, işaretleri incelerken, ön fikirler kara kalemle çizgilere yansır. Buradan da gelişerek ağaç baskı tekniği ile biçim ve renklerle dönüşür. Yani sanatçının kendi yaratı sınırlarını zorlayıp Şamanistik bir olayı kendi zihninde canlandırıp resim yoluyla görünür kılmaya çalışması olayıdır. Şamanistik bir olayın sanatçıda bıraktığı etki; doğal, orijinal, yapıcı ve dinamik bir yapıda olması önemlidir. Aynı zamanda spontane işleyişe de olanak verilmektedir.

Araştırırken geçmişimizde var olan bir gerçeğin bizde bıraktığı etki önemlidir. Fakat önemli olan o gerçeği ortaya çıkarmak değildir. O gerçeğin sanatçı tarafından kılık değiştirerek farklı şekilde imgeler aracılığıyla karşımıza yeniden çıkması olayıdır.

1966 Doğanşehir’de (Malatya) doğdu. 1993 İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İs Bölümünü bitirdi.

1995 Uluslararası Salzburg (Avusturya) Yaz Akademisi’ne (Jim Dine Atölyesi) katıldı. 1995-97 Almanya’da çalışmalarını sürdürdü. 1998 “Sanatta Nedensellik Üzerine”konulu tez çalışmasıyla Hacettepe Üniversitesi’nden “Sanatta Yüksek Lisans”derecesi aldı. 2000 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne sınavla araştırma görevlisi olarak girdi. 2003 Tokyo Devlet Sanat Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Bölümü’nde “research assistant”olarak, Japon Baskı Sanatı ve Baskı Sanatı Eğitimi üzerine çalışmalar yaptı. 2005 Tokyo Devlet Sanat Üniversitesi’nde “Doktora Programı”na girerek “Rotary Eğitim Bursu”nu kazandı. 2008   “Şamanistik İmgeler Üzerine Görsel Önermeler”konulu tez çalışmasıyla, Tokyo Devlet Sanat Üniversitesi’nden “Sanatta Doktora” (Ph.D.) derecesi aldı.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız