Hasan KIRAN Ağaç Baskı Sergisi

“Döngü – Çatalhöyük”

18 – 30 Nisan 2014

ABC

Ağaç Baskı Sanatının Ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden birisi olan Hasan Kıran ’ın ‘‘Döngü – Çatalhöyük‘‘ adlı sergisi 18 – 30 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara Galeri Soyut’un 3 Salonunda izleyicileriyle buluşuyor.

Döngü- Çatalhöyük Sergisi, Mitsel düşüncelerin, mistik ve primif yanlarının imgeler aracılığıyla yeni ifade biçimlerine dönüşmesi olayıdır.Başka bir deyişle mitsel söylencelerin ekspresif bir anlayışla görsel önermelere dönüşmesi durumudur.

Hasan Kıran’ın baskılarını adlandırdığı “Döngü”, “Çatalhöyük”, “Urartu”, “Ayin Töreni”  gibi isimli seriler; eskiden beri söylene gelen, yazılan “mit”lerin, günümüz düşüncesinde “imge” aracılığıyla resim yüzeyinde görselleşmesidir.

Konuyu çağrıştıran herhangi bir görüntü, bir söylence veya yazılı bir metin eskizlere dönüşerek resmin ortaya çıkmasına neden olur.

Ağacın doğal dokusundan, yaşanmışlığından ve rölyef etkisinden yararlanılarak oymalar ve baskılar oluşturulur. Ortaya çıkan talaştan bile yararlanılır.

Söylene-gelen bir olayın veya bir işaretin sanatçıda bıraktığı etki; doğal, orijinal, yapıcı ve dinamik bir yapıda olması önemlidir. Aynı zamanda spontane bir işleyişe de olanak verebilmektedir.

Bazen geçmişte kalan bir gerçeğin bizde bıraktığı etki önemlidir. Fakat önemli olan o gerçeği ortaya çıkarmak değildir. O gerçeğin sanatçı tarafından kılık değiştirerek farklı şekilde imgeler aracılığıyla karşımıza çıkması durumudur.

Kıran’ın Ağaç Baskılarında Uzak-Doğu ve Batı tarzı renkli ağaç baskı tekniği kullanılmaktadır. Yaklaşık 2000 yıldır var olan bu teknik; değişik su bazlı pigment boyalarla, düz yumuşak tahtalar kullanarak el yapımı kağıtlara uygulama yapılmaktadır. Ayrıca baskı aşamasında kullanılan tüm kalıplar ve ortaya çıkan talaş da sergilenmektedir.

Sergideki çalışmaların boyutları 100 cm ila 530 cm arasında değişmektedir. Sergi bir “düzenleme” şeklinde gerçekleşeceği gibi düzenlemeden bağımsız eserler de yer almaktadır.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız