Hasan ŞAHBAZ Seramik Sergisi

“MEKANLAR / SINIRLAR / İNSANLAR”

27 Mayıs – 9 Haziran 2011

A

1975 yılında Akşehir/Konya’da doğdu. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi GSF Seramik Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl  Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi SBE Seramik Anasanat Dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte yer alan sanatçı, elliden fazla karma ve yarışmalı sergiye katıldı. Özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı yurtiçinde 4 kişisel sergi açtı. Hasan ŞAHBAZ’ın TRT Seramik Yarışması ve Devlet Resim Heykel Yarışmalarında almış olduğu Başarı Ödül’leri başta olmak üzere 9 ödülü bulunmaktadır. 2001 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde başladığı görevini, 2009 yılından bu yana Seramik Bölüm Başkanı olarak yürütmektedir.

Sanat hiçbir ayırım gözetmeksizin tüm insanları ortak bir paydada birleştirebilen bir olgudur. Sanatın herhangi bir alanında, sanatsal üretim gerçekleştiren sanatçı, bireyleri ve toplumları birleştirici bir bağ görevi üstlenmektedir. Bu bağın gücü yaratılan eserin özgünlüğü ve ulaştığı insan sayısı ile doğru orantılıdır.

İlkel toplumlardan günümüze farklılaşan anlam ve teknolojisi ile Seramik Sanatı kendine has disipliniyle plastik sanatlar alanında uçsuz bucaksız bir yaratım alanıdır. Bu sonsuz üretim alternatifine sahip alanda, sanatsal uğraşı veren biri olan Şahbaz, kendine her zaman yeni problemler yaratarak, tekrara düşme tehlikesi karşısında, her dönem yeni sözler söyleyebilme çabası içerisindedir.

Şahbaz çalışmalarında genellikle minimalist yaklaşımın indirgeyici tavrına yer vermektedir. Dekoratif bezemelerden ve çok renkli sır kullanımından uzak durmayı ve çamurun kendi dokusu ve rengini kullanmayı çoğunlukla tercih etmektedir.

“Her yaratıcı çabanın insanlara yeni dünyalar sunduğunu düşünüyorum ve bu çabayı kutsal sayıyorum.”   

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız