HASAN SAYGIN

” Yılların Ardından / After Years ” Resim Sergisi

23 Eylül – 12 Ekim 2016 / Açılış: 23 Eylül Cuma Saat: 18.00-20.00 / Yer: A&B&C Salonları

Hasan Saygın “Yılların Ardından” isimli kişisel resim sergisi ile 23 Eylül – 12 Ekim 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut A, B ve C salonunda izleyici ile buluşuyor.

Hasan Saygın konularında rönesans ressamlarından, nü ve natürmortlardan esinlenmiştir. Realist (gerçekçi) çalışmaları ön plandadır. Yerine göre, geri planda modern renkler ve lekeleriyle çağdaş bir yorum kullanmıştır.

Halen Fransa’da yaşayan Hasan Saygın, eserlerini Avrupa Ülkelerinde, ABD’de ve Çin’de sergilemeye devam ettirmektedir.

Hasan Saygın, 10 ocak 1958 yılında Burdur’un Karamanlı ilçesinde doğdu. Çocukluğunu, ilk ve ortaokulu Karamanlı’da geçirdi. O yıllarda yaz tatillerinde ailesiyle pancar, anason, soğan, buğday tarlalarında çalışırken hep kafası resimle ilgileniyordu. Kunduracılık mesleğini yapan babası, pancar sularken attığı  sigara paketine cebinde taşıdığı küçük kalemiyle desenler yapardı.

Yeteneği öğretmenleri tarafından dikkati çekmesine rağmen yardım göremedi. Lisede resim hocası  bir gün dedi ki “Hasan, zannetme ki, bir gün resimlerini galerilerde sergileyip, hayatını  kazanacağını.”

Liseden sonra 1977 Istanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na girdi. Hocaları arasında Balkan Naci Islimyeli, Hüsamettin Koçan, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli  vardı.

1980 yılında  üç aylığına Paris’e gidip, görme şansı oldu. Müzelerde, galerilerde çok sey öğrendi. Eğitimine iki yıl devam ettikten sonra okulu bırakıp, 1982 yılında tekrar Paris’e döndü ve yerleşti.  Bir Fransız kadınla evlendi, iki cocukları oldu.

Paris’te “Place des Vosges” da bulunan “Galerie 26” ile on yıl çalıştı. Bunun dışında  gene Paris’te bulunan “Galerie Vendôme”, “Galerie Michele Boulet”  gibi galerilerde kişisel sergiler açtı. Çok  sayıda karma sergilere katılıp, ödüller aldı. Koleksiyonlarda  çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Hasan Saygın konularında rönesans ressamlarından, nü ve natürmortlardan esinlenmiştir. Realist (gerçekçi) calismaları ön plandadır. Yerine göre, geri planda modern renkler ve lekeleriyle çağdaş bir yorum kullanmıştır.

1997 yılında sanatcı adına Galeri 26’ nın hazırladığı bir kitabı yayınlanmıştır.

Son dönemde Fransa’da açılan salonlarda “Grup Sergisi” ‘’Onur Davetlisi’’  olarak davet edilmektedir.

Hasan Saygın, 34 yıl sonra davet edilerek, ilk kez Türkiye’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ve  İzmir/Konak Güzelyalı’da kişisel sergilerini yapmıştır. Galeri Soyut’ta açılan ‘’Yılları Ardından’’ adlı sergisi, Türkiye’de açılan 3. Kişisel sergisidir.

Eserlerini Fransa’da, Avrupa Ülkelerinde, ABD’de ve Çin’de sergilemeye devam ettirmektedir.

Saygın, sanatında ne kadar figürlü çalısıyorsa, o kadar manzara da görülür. Fiziksel ve doğa güzelliklerini en hassas biçimde işliyerek cömertçe seyirciye sunuyor. Yaptığı  naturmortlarda 17. yüzyıl Hollanda ekolünü aratmıyor. – (Luis Porquet)

Saygın, zamanını yanılmadı. Herşeyden önce eski ressamlar gibi çalışmıyor. Eskileri çağdaş bir dille tuvale aktarıyor. Kendine özgü hayata bakışıyla, Saygın’ın eserlerine baktığımızda sanat tarihine ziyaret ediyoruz. Hayata sevinçle bakıyor. – (Alain Coudert)

Sahte bir izlenim yanıltıcıdır.  Saygın’ın amacı kopyalamak değil, güzellik karşısinda  bütün duygularını yansıtmaktır. Kişisel kutsal ilişkilerini seyirciyle paylaşmaya çalışıyor. – (Mark Hérissé)

Inspired by both landscape and figure painting, Saygin’s art is a work of celebration :  that of the  magnificance of the human body, the wonders  and gifts of nature which he so generously shares with us.   When he paints still life, another genre so beautifully mastered by Saygin, he rivals the masters of the Dutch school of the seventeenth century. – Luis Porquet

Saygin is not in the wrong century.   Firstly his method of painting differs from that  of the past.  And secondly when touching on the past it is only to better understand the present.  When looking over his work you cover, in just a few paintings, a history lesson on painting and sculpture,  which lies dormant in all of us.   His originality comes from the way he perceives life, one full of emotion.  There is a  purity in his work where sadness rarely has a place. – Alain Coudert

The impression of trompe-l’œil is deceptive.  Saygin is not looking to copy what he admires but to convey  the awe he feels inside when placed in front of an object of beauty :  it is this precious relationship,  that he is trying to communicate to us through his work of art. – Marc Hérissé

His paintings are books in which feelings are expressed.  Emotions which define his portrayal of   human beings, which shape their movements, a personification which is so subtly implied. – Christian Germak

2016 ‘’Yılların Ardından’’ Galeri Soyut, Ankara – Türkiye,
2013 Onur Davetlisi, Rouen Salonu – Fransa,
2012 Galeri Grouchy Satosu Osny – Fransa,
2011 İzmir Konak-Güzelyali Kültür Merkezi – Türkiye,
2011 Anadolu Üniversitesi Guzel Sanatlar Fakültesi, Eskişehir – Türkiye,
2010 Onur Davetlisi, Pacy-sur-Eure – Fransa,
2010 Rencontre Sergi – Atelier François Joly – Evreux – Fransa,
2009 Onur Davetlisi, 33e Val de Viosne Salonu – Grouchy Şatosu Osny – Fransa,
2007 Onur Davetlisi, 27e Gisors Resim Salonu – Fransa,
2006-2007 Müze  Draguignan – Fransa,
2005 Şato Vascoeuil – Fransa,
2005 Chapelle Saint-Jacques,  Salernes – Fransa,
2004 Galeri Fabien Mathieu,  Toulouse – Fransa,
2003 Galeri Vendôme, Paris – Fransa,

2002 Şato Gordes – Salle des Editions – Fransa,
2001 Galerie Tuffier,  Les Andelys – Fransa,
2000 Galerie 26, Paris – Fransa,
1999 Galeri Ketelbuter, Bruxelles – Belçika,
1997 Galerie 26,  Paris – Fransa
1996 Galeri Montgautier,  Poitiers – Fransa,
1996 BBV- Kanserle Savaş Derneği Almeria – İspany,a
1995 Galeri Espace 54,  Nancy – Fransa,
1993 Galeri Gevaert Bruges – Belçika,
1992 Galerie 26, Paris – Fransa,
1991 Şato Ingelmunster  – Belçika,
1991 Galeri Gevaert Bruges – Belçika,
1989 Galeri Gevaert  Bruges – Belçika,

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız