Hüseyin Mustafa Resim Sergisi

“Hiçlik”

8 – 22 Haziran 2012

B

1957 Ankara’da doğdu. Ankara Mimar Kemal Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nden sonra, 1980 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Mimar olarak mezun oldu. 1981- 1982’de aynı üniversitenin Restorasyon Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimi aldı.

Küçük yaşlardan  itibaren resme olan yeteneğini belli eden Güvendağ, okul hayatı ile birlikte şiir ve fotoğrafla da ilgilenmeye başladı. İlk şiirleri Yeni Adam dergisinde yayınlandı.  ODTÜ’de düzenlenen bir şiir yarışmasında başarı ödülü aldı. 1983 yılında 1.Devlet Fotoğraf Sergisi’nde diaları sergilendi.

Sanatçı 1990 yılında İstanbul’a yerleşti. İlk yıllarda ağırlıklı olarak  resim çalışmış, bazı

mekanlar da duvar resmi çalışmaları yaptı. 1993 – 2008 yılları arasında da yüzlerce iç mekan düzenlemesinin proje ve uygulamasını gerçekleştirdi. 2009 -2010 yıllarında Çek Cumhuriyeti’nde mimari proje çalışmaları yaptı, Türkiye’ye döndüğünde de hem mimari tasarım, hem de sanat çalışmalarına İstanbul’da devam etti.

Şu ana kadar yayınlanmış dört şiir kitabı bulunmaktadır.(Çok Yalnızlık Oturdu Yanı Başımda, Düş Ormanlarında, Mırıl Mırıl, Duvarlar)  

Hüseyin Mustafa, mimarlık mesleğinin yanı sıra resim, fotoğraf ve şiirle uğraşmaktadır.

Sanatçı bu uğraşlarının kendisi için bir tutku olduğunu ve bugüne dünden farklı bakabilmesine kaynak oluşturduğunu ifade etmektedir. Ayrıca bu tutkunun doğaya olan hayranlığını ve saygısını ifade etmesinde yardımcı olduğunu ve bunu bütün uğraşlarında da korumaya özen gösterdiğini belirtmektedir.

Hüseyin Mustafa’nın bu çok yönlü çalışmalarının, birbirini desteklediği, zenginleştirdiği  ve eserlerine dinamizm kazandırdığı görülmektedir.

08 Haziran 2012 tarihinde Galeri Soyut  B ve C Salonlarında açılacak olan sergisi, sanatçının içten coşkusunu, samimiyetini, yaşam zenginliğini, çok yönlülüğünü ve uyumlu bir şekilde yaşamıyla ilgili kişilikli yorumlamalarının aktarımlarını göstermektedir. Bütünlük gösteren çalışmalarına bakıldığı zaman, çalışmalarının kompozisyonları, leke düzenleri dengeli ve hareketlidir. Resimlerinde renk kullanımı ve renkler arasındaki bağlarında, ince bir duyarlılıkla ölçülü olarak dengelenmiş olduğu görülmektedir. Çalışmalarında boya malzemesini ustaca kullanan, renk, leke gibi değerlerle resim dünyasını oluştururken, sanatçının, doğaya olan hayranlığı burada da görülebilir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız