İrem Tolluoğlu Seramik Sergisi

” Makaronlar “

19 – 30 Haziran 2015

B

İrem Tolluoğlu 1950’de Ankara’da doğdu. Çocukluk yıllarında evlerinde annesinin çaldığı piyano O’nun belleğinde kalıcı izler bıraktı. Bu dönem İrem Tolluoğlu’nun sanata olan ilgisinin temellerini oluşturdu. Sonraki yıllarda bu tutku O’nu çeşitli sanatsal objeler ve antikalar toplamaya yöneltti. 1999’dan itibaren de sanat eserleri koleksiyonu yapmaya başladı.

Yakın çevresini oluşturan sanatçı dostlarının yarattığı iklimin etkisiyle, M. Ayaz Müzesi’nde Azimet Karaman’la heykel çalışmaya başladı.  Bu süreçte kendine özgü, samimi üslubuyla ürettiği ‘’Makaronlar’’ olarak adlandırdığı, pişmiş topraktan oluşan seramik heykellerle ilk kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturmaktadır.

İrem Tolluoğlu’nun form ve renk  duyarlılığı ile bezenen seramiklerinde zengin, içten ve lirik atmosfer göze çarpıyor.  Tematik anlayışla beslenen  Seramik Heykelleri, insanın anlık duruşları bir plan oluşturmada  vazgeçilmez ögeler olarak yerini alıyor. Herhangi bir insan biçimi üstünden, insanların anlık duruşlarını, kaygılarını, hüzünlerini ve sevinçlerini  kısaca duygularını betimlemek kaygısıyla  bir  denemeye  giriştiği bu formlar, Tolluoğlu’nun  dünyasına damgasını vuruyor.

Seramik heykellerinde kaygı, korku, tedirginlik gibi duygular varoluşçu izleklerle birlikte, insanı estetik bir idolleşmeye götürmeden, bir insan üzerinden, insanların varlık sorununa eğilmiş görünüyor. Seramik formlar bir boşluk içinde sanki kendini estetik bir obje olmaktan kurtularak ontolojik  bir objeye dönüştürüyor.

İrem Tolluğlu’nun deneysel bir ruhla yaptığı ve ‘’Makaronlar’’ adını verdiği seramik heykellerden oluşan ilk kişisel sergisini Galeri Soyut’ta açması, gelirini ise, Galeri Soyut ile birlikte Genç Sanatçıların yurtdışı araştırma ve deneyimlerini geliştirmede kullanmayı planlamaları, bu katkıyı sunmayı amaçlamaları da ayrı bir anlam ve önem taşıyor.

Bu güzel bir o kadar da anlamlı olan sergiye  Salonunu açan Galeri Soyut’un  yöneticisi Memet Subaşı’na  ve bu etkinliğin bütün  aşamalarında desteklerini esirgemeyen  Sanatseverlere teşekkür eder,  İrem Tolluoğlu’nun  başarılarının devamını dilerim.

– Azimet Karaman

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız