Küçük Şeyler – 16 Resim ve Seramik Sergisi

20 Aralık 2013 – 2 Ocak 2014

A

“Onaltıncı” bir karma sergi için ilginç bir sıfat.

Bu rakam, kişisel sergi açma sürekliliği gösteren bir ressamda görülen türden bir iradenin, hevesin kolektif olduğu, aynı yolun paylaşıldığı nadir bir durumu niteliyor.

Bu “Onaltı” hesaplara uymadı. Önce içine otuzlar kırklar, sonra yetmişler seksenler sığdı. Farklı şehirler derken, farklı ülkelerin ev sahipliğinde bu “Onaltı” 2008’le 2013 arasına “Bir”den başlayarak ardarda dizildi. Genç sanatçılar olgunlaştı, ustalar gençleşti. Kesirler büyürken, yol arkadaşlarını keşfetme arzusu çocuk kaldı, oynamaya hiç doymadı, omuz omuza neşeyle yürümenin tadına vardıkça iştahı açıldı. Neticede hesap şaştı: ekmek gibi böldükçe küçülmedi üretim, aksine paylaştıkça büyüdü. Sanatçılar ve eserler çoğaldıkça verilen emek gizli bir kahramanlığa dönüştü. Hakan Esmer’in, Memet Subaşı’nın yanında başka isimler belirdi.

Küçük Şeyler iki farklı şehirde,  biri atış diğeri yankı olan iki derin sesle, iki galeride açılıyor. Tek yüreğin odacıkları arasındaki yapısal bağ gibi bu sergilerin ilişkisi.  Öyle ki kendi içlerinden yeni sergiler doğurdular.

Kara göründü fakat ormana daha çok var. Yol uzun, durakların isimleri belli: İzlenimyorum Sergileri, Buluşma Sergileri, kişisel sergiler ve hepsinin çekirdeği “Küçük Şeyler”…

Sergide yer alacak sanatçılar: Ayhan Çetin, Arzu Tortoç, Ayşe Topçuoğulları, Berk Arıkan, Burcu Aydın, Baki Bodur, Behzat Feyzullah, Betül Demir Karakaya, Ceyhun Yaman, Duygu Aydoğan, Devran Tosun, Derya Ülker, Ercan Ayçiçek, Eylül Esmer, Engin Korkmaz, Ekrem Kutlu, Emre Lüle, Erhan Lanpir, Filiz Pelit, Gökçe Özer, Hazal Aktaş, Hakan Eraslan, Hakan Esmer, Hüseyin Feyzullah, Mevlüt Akar, Melek Kaman, Metin Kalkızoğlu, Mehmet Yıldırım, Nil Köken, Özgür Kaptan, Özlem Uğuz, Peruze, Samed Arda Selim, Şahin Demir, Sena Dönmez, Selda Eren, Sevgi Kesmen, Serdar Leblebici, Sertap Yeğin, Turgut Akarsu, Ümit Türk, Ümit Yiğit, Volkan Coşkun, Yasin Dağ, Yusuf Şengür ve Zeren Su Konuksay

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.