LEVENT OYLUÇTARHAN

” Muhayyel ” Resim Sergisi

29 Nisan – 19 Mayıs 2016 / Açılış : 29 Nisan Cuma Saat : 18.00-20.00

A

Levent Oyluçtarhan’ın işlerinin yer aldığı “ Muhayyel“ isimli sergi 29 Nisan – 19 Mayıs tarihleri arasında Galeri Soyut’ta Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Hayal gücünün ve metafizik çağrışımların gücünden ilham alan ressam sergiyi her zaman olduğu gibi yine muhayyilenin zerafetine bir saygı duruşu olarak nitelendiriyor.

Levent Oyluçtarhan sanat anlayışını aşağıdaki şekilde ifade etmektedir:

‘’Resim sanatı güzel sanatlar dediğimiz subjektif denizin belki de en önemli unsurudur. Belirli ve üzerinde ittifak edilen bir tanımı olmayışı da bu subjektif doğasından ileri gelir.

Kendi varoluşunu mütemadiyen sorgulayan ve dünya üzerindeki varlığını anlamlandırmaya çalıaşan insan zekası, eşyanın kanunlarına ve düzenine karşı başkaldırının en güzel aracını bir ölçüde güzel sanatlarda –dolayıyısla resimde- bulmuştur. Benim resim anlayışımı da bu temele oturtabiliriz.

İşlerimi genel olarak estetik hazzın dinlendirici gölgesinde ve objektiflikten uzak bir çerçeve içinde üretilen, metafizik kavramlara ve oluşlara bir saygı duruşu niteliği ihtiva eden parçalar olarak görmekteyim. Sanatseverlerin benim resmimi kendi meşreplerince tanımlama ya da anlamlandırma hakları saklı olmak kaydıyla, ben kendi resmimi düşsel bir gerçekliğin sinesinde, hayal gücünün nesnel değerlere meydan okuduğu bir manifesto olarak adlandırıyorum. İşlerimin belirli bir çizgiyi takip etmeyişinin nedeni ise biraz bu soyut arzu biraz da Picasso’nun da muzdarip olduğu  «sürekli arama» iptilası. Sanatseverlerle müptelası olduğum arama maceramı paylaşmak ve onları estetik haz adı verilen yüce zevkten istifade ettirebilmek benim resmimin en önemli amacı. Son söz : sürekli arayacağım ama bulamayacağımdan eminim.’’

Levent Oyluçtarhan 1978’de Adana’da doğdu.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2011 yılında mezun oldu.

Çalışmalarına Eskişehir’deki atölyesinde devam etmektedir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız