LEVENT OYLUÇTARHAN

“Yosun / Alga Marina”
15 Eylül – 4 Ekim 2017      15 Eylül Cuma      18.00-20.00      B Salonu

Levent Oyluçtarhan, 15 Eylül tarihinde açılacak olan “Yosun” isimli kişisel resim sergisini izleyicilerle buluşturuyor. Sergi 4 Ekim tarihine kadar görülebilir.

Her gün gözümüzün önünden binlerce görüntü geçiyor. Renkli yada siyah beyaz, sabit yada hareketli; uzayın herhangi bir köşesinden, okyanusun dibine, kutuplardan Amazon ormanlarına kadar her doğa parçasından, her coğrafyadan, her toplumdan bazen amatör, çoğunlukla profesyonel görüntüler şelalesiyle karşı karşıyayız.
Bu görüntüleri üreten sektörlerin kullandığı teknoloji gün be gün gelişirken; ressam için çözüm, tuvali, fırçası ve boyalarıyla, yüzyıllardır hemen hemen aynı kalmış bu sade ekipman ile özgün, şaşırtıcı, emek taşıyan, kendine baktırıp, inceletip, düşündüren, her bakıldığında başka bir yanı keşfedilen eserler üreten bir yolda ilerlemek ise;
Levent Oyluçtarhan bu yolda hayranlık ve merak uyandırıcı bir şekilde ilerliyor!..  -Ziya YAVUZEŞ

Levent Oyluçtarhan’s personal painting exhibition titled “Alga Marina” opened on September 15 meets the audience. The exhibition can be seen until October 4th.

Levent Oyluçtarhan 1978’de Adana’da doğdu.  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden 2011 yılında mezun oldu. Çalışmalarına Eskişehir’deki atölyesinde devam etmektedir.

Resim sanatı güzel sanatlar dediğimiz subjektif denizin belki de en önemli unsurudur. Belirli ve üzerinde ittifak edilen bir tanımı olmayışı da bu subjektif doğasından ileri gelir.

Kendi varoluşunu mütemadiyen sorgulayan ve dünya üzerindeki varlığını anlamlandırmaya çalışan insan zekası, eşyanın kanunlarına ve düzenine karşı başkaldırının en güzel aracını bir ölçüde güzel sanatlarda –dolayısıyla resimde- bulmuştur. Benim resim anlayışımı da bu temele oturtabiliriz.

İşlerimi genel olarak estetik hazzın dinlendirici gölgesinde ve objektiflikten uzak bir çerçeve içinde üretilen, metafizik kavramlara ve oluşlara bir saygı duruşu niteliği ihtiva eden parçalar olarak görmekteyim. Sanatseverlerin benim resmimi kendi meşreplerince tanımlama ya da anlamlandırma hakları saklı olmak kaydıyla, ben kendi resmimi düşsel bir gerçekliğin sinesinde, hayal gücünün nesnel değerlere meydan okuduğu bir manifesto olarak adlandırıyorum. İşlerimin belirli bir çizgiyi takip etmeyişinin nedeni ise biraz bu soyut arzu biraz da Picasso’nun da muzdarip olduğu « sürekli arama » iptilası. Sanatseverlerle müptelası olduğum arama maceramı paylaşmak ve onları estetik haz adı verilen yüce zevkten istifade ettirebilmek benim resmimin en önemli amacı. Son söz : sürekli arayacağım ama bulamayacağımdan eminim.

He graduated from Anadolu University Fine Arts Academy in 2011. He lives in Eskisehir and works at his own studio.

Painting is perhaps the most important element of the so-called subjective sea that we call fine arts. Painting’s lack of a commonly accepted definition comes from its very subjective nature.

Constantly questioning its own existence and trying to justify its presence in our world, human intelligence has found the fine arts –thus painting- as the perfect tool in terms of the rebellion against the law of instrument and order of the objects. One can also commentate my paintings in that sense. I see my works as the pieces produced in an abstract frame, which is quite far from objectivity, and in the comforting shade of the overall aesthetic pleasure. My works additionally contain a notion of a tribute to the metaphysical concepts. Though everyone has a particular right and competence to describe and interpret my art in their unique manner, I define my painting as a manifest in which imagination challenging the objective values in the bosom of an imaginary reality. The very reason for my so-called excursive style of painting is this abstract desire and the addiction of “continuous search” which Picasso also suffers from. My lifetime goal for painting is to share my “addiction” of “continuous search” with art lovers and make them enjoy my adventure. Last words: I will always seek for something although I am sure that I will never ever find it.

Sayfadaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

When you click on the images on the page, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

Gönder

Sayfadaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.
When you click on the images on the page, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız