Mehmet Ali DOĞAN Resim Sergisi

“Sınırlanmış Alanlar”

11 – 30 Mart 2011

A

1970-‘de Elazığ’da doğdu. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar resim yapmanın yanı sıra sanatsal eğitim vermeyi kendine görev kabul ederek bugüne kadar binlerce öğrenci ile bilgisini paylaşmış, yaşamlarına katkı sağlamıştır.
Anadolu Uygarlıkları Çeşitlemeler serisinin ardından, doğaya ve çevreye duyarlılığı nedeni ile ”sınırlamış alanlar” konseptinde resimler yapmıştır.  İnsanoğlunun, oksijen kaynağı olan ağaçları gün be gün tüketmesine ve katletmesine tepki vermek amacıyla ağaçları organik bir form olarak tercih etmiş, metafora dönüştürmüştür. Renkçi anlayışı ile yok oluşu, resimlerinde görsel  bir şölen halinde sunmayı bilmiştir.

Sanatçı, 11.03.2011 tarihinde Galeri Soyutta açacağı 17. kişisel sergisinde, tekrar “sınırlamış alanlar”  konseptiyle doğanın yok edilişini ve yaşadığımız kutucukları -evlerimizi, çirkin mimarı yapılanmanın yer aldığı mahallerimizi, sokaklarımızı, metropol yaşantımızın getirdiği tüketime dayalı birbirini tekrarlayan düzensiz yaşam alanlarımızı- yine kendi renkçi ve plastik anlayışı ile sunuyor.
Bildiğimiz kentleri oluşturan mimarı dokunun dışında tuval yüzeyindeki geometrik bölünmeler yani sınırlanmış alanlar, doğanın saf minimal öz haline bir göndermedir. Kendi aralarında oluşturdukları renksel optik hareketlilikler ve geometri içindeki dalgalanma etkileri; gerçekte doğada var olan yüzey dokusudur. “Kum yüzeyinde, rüzgarın ya da suyun etkisi ile oluşan dalgalanmalar gibi.”

Bilindik formlar dışında kurgulanmış inorganik biçimler, yaşam alanlarımızın dışında hayatın korunaklı alanlarına bir gönderme niteliğindedir. İçinde barındırdığı, doğal ritmik hareketlilikleri ile doğaya ait deformasyona uğramış gizemli biçimler barındırmaktadır. Maalesef, kendi doğal yaşam alanlarımızda oluşturulan bu dokunun dışında doğal denge bozulduğu için, insan psikolojisinde mutlu olmak, haz almak, sevmek veya dokunamamak gibi temel duyguların karmaşasına sebep olmaktadır. Bu nedenlerden ötürüdür ki sanatçı, yaşam alanlarının, kirli kasvetli duygusunu koyu renklere hapsederek, yoğunluklu olarak siyah rengin içinde, yaşam alanlarımızın biçimlerini kullanarak kendinden metafor  oluşmasını amaç edinmiştir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız