Mehmet Ali DOĞAN Resim Sergisi

“Sınırlanmış Alanlar”

22 Şubat – 13 Mart 2013

A

1970 yılında Elazığ’da  doğdu.1995 yılında Hacettepe Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Prof . Dr . Zahit Büyükişleyen   Atölyesi’nden   mezun oldu. Yurt içi ve yurt dışında 19 kişisel sergi açtı ve birçok karma etkinliğe  katıldı. Yurt içi yarışmalarda  4 ödül alan Sanatçı Özgün  Baskı  ve duvar resimleri uygulamalarına ayrıca önem  vermektedir . Ankara da Anadolu Gösteri Merkezinde 984 m2 duvar  Resmi uygulaması mevcuttur. Kurucusu olduğu  Doğan Sanatevi’nde Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Liselerine yönelik  eğitim vermenin yanı sıra sanatsal çalışmalarını Ankara daki atölyesinde sürdürmektedir.Kamu Kurum ve kuruluşlarında , Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan, sanatçı  B.R.H.D. Başkanlığını yürüten sanatçı aynı zamanda UPSD üyesidir.

Mehmet Ali Doğan 22 Şubat 2013 tarihinde Ankara Galeri Soyut’ta açacağı 19. kişisel sergisinde, tekrar “Sınırlanmış Alanlar” konseptiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Üniversite yıllarında atölye çalışmalarında, ürettiği resimlerde, kendiliğinden oluşan geometrik alanların varlığını hisseden sanatçı, zaman içerisinde resimlerinde bu devamlılığı güçlendirdi. Böylelikle geometrik formlar resimlerimde tercih nedeni olmanın yanı sıra, asıl anlam yüklemeye çalıştığı alanlar oldu. Bugüne kadar, Kadın ve Şeritli Mekan, Siyam Serisi, Anadolu Uygarlıkları Çeşitlemeler Serisi, Kastamonu Serisi, Yer-Gök-Deniz Serisi ve Sınırlanmış Alanlar Serisi ile dönemler halinde resimler üretti.  Yer yer  serigrafi baskı tekniğinden yararlanan sanatçı, ‘’Ben baskı tekniğinin pentür etkisini tuval yüzeyinde  oluşturma gayretindeyim ve her ürettiğim resim belli aşamalardan; yoğun, doymuş boya tabakasından oluşmaktadır, buda teknik açıdan üretimde  uzun bir süreç  gerektirmektedir’’ diyor.

Halen ‘’Sınırlanmış Alanlar’’ serisine devam eden Sanatçı, son dönem resimlerinde günümüze,  yaşama ait kavram ve içerikler söz konusudur. Bu nedenledir ki ağaç formlarını bir metafor olarak kullandığı gibi şehir görüntüleri ve siluetleri tercih nedeni olmaktadır. Mehmet Ali Doğan ‘’Kapitalizmin para tutkusu, doğayı tükettiği gibi insan hayatını da tabut gibi evlerde yaşamaya mahkum etmekte, ekilecek en güzel tarım alanları yerleşim alanlarına dönüştürülmektedir, üstelik ağaçlardan, yeşil görüntülerden mahrum bırakılmaktadır. Kutucukların oluşturduğu, çarpık, estetikten uzak ve insan doğasından, psikolojisinden yoksun, mimari yapılanmalar, insanın birbirini tüketme duygularını güçlendirdiği gibi, manevi bütünlükleri de yok etmektedir. Para, metropollerin asıl kaynağı olmuş ve insan varlık olarak araç olma niteliğinden öte yaşamamaya başlamıştır. İnsanoğlunun kendi doğasından uzaklaştığı bilinçle ötelenmiş ve özellikli insan kimyasına uygun yaşam alanlarının tüm insanlarımıza sunulması, mutluluk ve geleceğimiz için şarttır’’ diyor.

Sanatçı her gün daha bahsedemediği bu hayallerle yaşarken  tüm gerçekliğini, işte resimlerindeki o yamuk, kare, dikdörtgen gibi, kendisi için temiz ve saflığın göstergesi olan alanlara, hayallerini işlemektedir. Mehmet Ali Doğan  resimlerinde, tüm temiz alanlarını sınırlamış ve o geometriler içerisinde özlemlerini gizlemiş, kendine  korunaklı  alanlar haline dönüştürme uğraşındadır.

Mehmet Ali Doğan resim yapmanın yanı sıra, sanatsal eğitim vermeyi bir görev kabul ederek yıllardır kendisine ait olan Özel M.E.B. Doğan Sanatevi’nde  bugüne kadar 2000’e yakın öğrenciyle bilgisini paylaşmış, güzel sanatlar fakülteleri ve liselerine öğrenci yetiştirmiş ,sanat yaşamlarına katkı sağlamıştır.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız