Mehmet YANGIR Resim Sergisi

“Anlar ve İzler”

7 – 26 Ocak 2011

A

Genç sanatçı Mehmet YANGIR, daha birkaç  yıl öncesine kadar -her ressamın ilk evresinde olduğu gibi- resimlerinde daha naturel ve realist bir yaklaşım sunusu yaparken, düşünsel evrimin ışığında doğal süreci izleyerek, resimlerinden natüralist tavrı atıp, realist görünümü en büyük malzeme olarak kullanarak izleyiciye kendine has sürreal yetisini sunmaktadır. Sanatının evrelerine bizzat tanık olmam, Yangır’ın  resimleri hakkında çok daha belirgin düşünceler sunmamı sağlıyor. Bazı resimlerinde, insan figürünü bir müzik aleti ile birleştiren Yangır, figürdeki mimik ve özellikle kol ve ellerdeki, adeta “tarza” doğru sürüklenen belirgin tavır ve karşısında duran müzik aleti ile, izleyici zihnini normal düşüncelerden saptıracak ölçüde farklı irdelemelere yönlendirmektedir.

Bununla beraber figürün teni üzerinde uyguladığı iskambil kağıdı sembolleri ve benzeri iz ve işaretler, insan yaşamının belki de kumar ve rollerden ibaret olduğunu bizlere anlatmakta.

Son işlerinde figür ve nesneleri uzay-mekan ikileminde -ikilisinde-  ele alan genç sanatçı izleyicinin nesneleri rahatlıkla kavramasına yetecek uygun boşluklar bırakmakta. Paralel olarak tuvaldeki bazı alanlarda, canlı renkleri lekesel figür halinde biçimlendirerek tuvalinde nesne olarak görev vermektedir.

Galeri Soyut’ta 7-12 Ocak 2011 tarihleri arasında açacağı “Anlar ve İzler” adlı ilk kişisel sergisi ile genç sanatçı Mehmet Yangır’ın, dikkatle izlenmesi gereken bir üslubun sahibi olduğunu düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde, büyük ustaların kıvamına ulaşması şaşırtmayacaktır.

Fatih KARAKAŞ – Aralık 2010

1983 –  Adıyaman’da doğdu. 2005 –  Mersin Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü’nden  mezun oldu.

Yangır özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Kişisel Sergi: 2011 Galeri Soyut – Ankara

Ödül: 2009 T.P.A.O.”Bana Şehrini Anlat”  Konulu  Resim Yarşması 1. lik Ödülü

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız