ORHAN UMUT

« Yüzleşme - Confrontation »

Resim Sergisi – Painting Exhibition

4 – 23 Ocak 2019      A Salonu

Galeri Soyut, 4 – 23 Ocak 2019 tarihleri arasında Orhan Umut’un “Yüzleşme” isimli kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.
Gallery Soyut hosts Orhan Umut’s personal painting exhibition titled “Confrontation” between 4th – 23th January 2019.

Sergideki eserleri görüntülemek için tıklayınız
Sergiyi 3 boyutlu gezmek için tıklayınız

Orhan Umut 1972 Diyarbakır’da doğdu. 1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.

Birçok kurum, kuruluş, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Orhan UMUT, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. 50. kişisel sergi gerçekleştiren sanatçı, çalışmalarını Diyarbakır’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Ödüller:

2010 Anadolu Üniversitesi “Yunus Emre” Resim Yarışması “Başarı Ödülü”
2007 68. Devlet Resim Heykel Yarışması ‘’Jüri Özel Ödülü’’
2007 İzmir Büyükşehir Belediyesi Resim Yarışması “3.lük Ödülü”
2006 Eczacılar Birliği 50.Yılı Resim Yarışması “Başarı Ödülü”
2005 Diyabet Vakfı Resim Yarışması “Mansiyon”
2004 65. Devlet Resim Heykel Yarışması “Başarı Ödülü”
1998 D.S.İ Resim Yarışması “3.lük Ödülü”
1997 T.P.V Resim Yarışması “Jüri Özel Ödülü”

Orhan Umut was born in 1972 in Diyarbakir, Turkey. He is a painter and visual artist based in Diyarbakir. He received his bachelor’s degree in Painting from the Department of Painting at Dokuz Eylul University 1993 – 1997. The artist participated in many group exhibitions, 50 solo exhibitions. His works were exhibited in renowned museums and art fairs. Currently Orhan Umut continues his master’s degree in Painting at the Faculty of Fine Arts at the Gazi University, Ankara.

YÜZLEŞME

Bilen ve özür dileyerek arınan, toplumuna gerçekleri söyleyen bireyler yumağıdır bu karakterler. Açık sözlü olmak gerek, diyor içlerinden biri. Günahları bilelim, özel kesimler-kesitler-alanlar yaratalım.  Geçmişle yüzleşme eksik kalma potansiyelinin sonucudur.

Her biri  Cervantes’in Don Kişot’ udur. Sıska atlarına binmiş kahramanlardır bir bakıma. Geçmişte kalan felaketlerden etkilenen, yerlerinden edilen, dışlanan, acı çeken ve bu acıda ortaklaşanlar olarak yaşamını sürdürmeye çalışan ve egemenler karşısında görünür olmaya çalışanlardır bunlar aslında. Belki sadece bu yönüyle bile geçmiş ile yüzleşmeyi ve özrün dilenmesini fazlasıyla hak ediyorlar. Geçmişimiz bu günden özerk değildir. Aradaki organik bağı silip atamayız. Bu yüzden inşa etmek istiyorsak bu günü, yüzleşmek gerekir geçmiş ile. Önceki yüzleşme deneyimlerimizi altüst eden bir şey bu. Yeniden doğuş süreci de diyebiliriz buna. Hangimiz azınlık veya çoğunluk  tarafındayız bilemem ama arada çalınmış bir kuşağın veya kuşakların olduğunu söylemek pek mümkün.

Bu insanlar bölünmüşlük ve parçalanmışlık dürtüsünden hareketle kötü muameleyi hakketmiyorlar. Varoluşlarını işgal edilmiş yaşamlarından alıyorlar. Sıfır noktasına çekilmek istenen bu hayatlar kendi rutin yaşam alanlarındaki meşruiyetlerini  tayin etme çabasındalar. Sadece bu boyutuyla ele alındığında dahi  büyük bir saygınlığı hakkediyorlar bence. Hatırlamak zayıflatmaz güçlendirir aksine. Hatırlayalım ve yüzleşelim kendimizden başlayarak.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda, eserleri büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. Eser ile ilgili detaylı bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. When you click on the images below, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

Gönder

ESERLER / ARTWORKS

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda, eserleri büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. Eser ile ilgili detaylı bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. When you click on the images below, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

3D SANAL MEKAN TURU / 3D VIRTUAL TOUR

Bu sergiyi sanki galeri mekanında gezermiş gibi bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan sanal olarak gezebilirsiniz. Galeri içinde yürüyebilir, eserleri yakından inceleyebilirsiniz. 3D Sanal tur hakkında sormak istedikleriniz için e-posta veya telefon ( 0 312 438 86 70 ) ile iletişime geçebilirsiniz.  You can visit this exhibition from your computer, tablet or smartphone as if you’re traveling through the gallery. You can walk inside the gallery and look the works closely. if you want to ask about the 3D tour you can contact us by e-mail or telephone.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız

1 Comment

Yoruma kapalı.