Özer AKTAŞ Heykel Sergisi

” Anlık Zamanlar “

15 – 28 Mayıs 2015

B

Özer Aktaş 1964 yılında Eskişehir doğdu. Aktaş’ın demiri yontarak ve kaynatarak kendine özgü bir teknikle gerçekleştirdiği eserleri, Kültür Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi Koleksiyonlarında ve çok sayıda özel koleksiyonlarda yer almaktadır. 13 kişisel sergi gerçekleştirmiş olan Aktaş, çalışmalarını Eskişehir’de sürdürmektedir.
Ödüller:
Eskişehir Yılın Heykel Sanatçısı Ödülü – 2006

İnsanlar…İnsancıklar…
İÖ. XII. Yüzyıla kadar uzanan Frig Uygarlığı’nın en tipik simgesi Kybele (Kibele) heykelinden, çağımıza damgasını vuran Giacometti’nin yapıtlarına dek heykel sanatının ve bu sanatı yaratan kurumsal anlayışların naif bir sentezi izlenimi veren, figurative bir soyutlama ile ortaya çıkmış heykeller/heykelcikler Özer AKTAŞ’ın edindiği teknik eğitimin, estetik duyarlılıkla harmanlanmasının ürünleri
gibi gözükmektedir.

Sanatçının geliştirdiği kendine özgü bir yöntemle, demir ve demir kaynağı (elektrik ark) kullanarak yaptığı soyut insanlar, pasa karşı dirençli olsun diye elektroliz yöntemi ile kaplanmıştır . Kullanılan malzemeler, heykellerin her birine, konusuna uygun bir görkem vermekte ve bu yolla insana bir kez daha ve Özer AKTAŞ’a özgü bir dille yüceltilmektedir.

Giacometti’in ince uzun figürleri AKTAŞ’ta orantılar açısından yeni bir yoruma ulaşmış. Antik Yunan heykellerinin konuları da çağın eylemlerine uyarlanmış gibidir.

10-15 cm’den 30-40 cm’ye kadar farklı boyutlardaki ve farklı konulardaki figürler, sanatsal bir bildirim aracı olarak üstlendiği görevi başarı ile gerçekleştirmektedir.
Sıtkı. M. ERİNÇ

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız