PARVİN GHORBANZADEH DİZAJİ

” Gizem / Mystery ” Resim Sergisi

10 – 25 Haziran 2016 / Açılış : 10 Haziran Cuma Saat : 18.00-20.00

B

Parvin Dizaji ‘Gizem’ isimli kişisel resim sergisi ile 10 – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut B salonunda izleyici ile buluşuyor.

“Gizem” adlı projede insanlığın gizemli olan ruh yapısında yaşanan acılar ve ya mutluluklar, yanlızlıklar ve tüm duyguları somut bir biçimde göstererek insanların belki tek bir isteğini yani sevmek ve sevilmeği hatırlatmak istemişimdir.

Hayatın zorlukları insanı olgunlaştırır söylenir, belki bu zorluklar ruhumuzuda olgunlaştırır ve düşüncelerimizi ve onun sonucunda bu düşüncelerle yarattığımız her sanat eserinide. Bu seride yer alan eserlerdeki vurgular, ve yaratılmaya çalıştığım duygusal gerilimler, ve kendime özgün kompozisyon kurgularımla dışavrumcu bir çalışmalar ortaya çıkmıştır. Yaşandığım dönemin olaylarını betimleyerek, bedende yaşanan acılar çok sert,  kahve tonlardaki  renkler, küflenmiş ve paslanmış metal ranklerle zenginleşmiştir.

Bazen kendine sarılmış, bazen yanlızlığı sergileyen ama dik duran bedenler. Bedenlerin deforme hallerini ve bazende estetik olarak görünümlerinde hep gizlenen bir bastırılmış duygular var; yanlızlık, öfke, korku, ezilmiş ve moralmış özgürlük, dayak yemiş yürekler ve en güzeli aşk ve sevgi her şeye rağmen . ve bu gizemli bedenleri özellikle kadınların yaşadığı duygusal hayatını ve iç dünyasını kendime ait özgün bir teknik ve Kompozisyon ile anlatmaya çalışmışımdır.

Resimlerde öznenin kadın mı erkek mi olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü düşündüğüm tek bir nesne insandır ve sadece derdini anlatan insan bedeni ve vucudu. Biçimci yanımın etkisiyle içe yönelik kaygılarım olduğu için ve biçim dilimin öncelikli olarak öne çıkmasını sağlamak amacıyla çalışmalarımda renge çok fazla ağırlık verilmemiştir. Benim için renk ve plastik çok önemli olmadığı için renk monokorom ağırlıklıdır.

Tebriz, İran doğumlu olan Parvin Dizaji, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak, aynı üniversitenin resim bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Sanatçının şu ana kadar 3 kişisel sergisi  ve 20 den fazla karma sergisi oldu. (Türkiye, İran, İngiltere, Amerika, Kosova). Land Art çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçının resim, illüstrasyon ve moda tasarım festivallerinde ödülleri bulunmaktadır. İran ve Türkiye’de İllüstrasyon üzerine yaklaşık 10 adet çocuk kitabı yayınlanmış olan sanatçı, Ankara’da ikamet etmektedir.

Ödüller:

2015 – 2. Uluslararası “Iranian Arts Now” Online Resim Yarışması, Ziya Art Sitesi ve California De Young Müzesi, Online Resim Sergisinde Yer Alması, San Francisco/ California.

2015 – Birincilik ve Başarılı Öğrenci  Ödül  ve Diploması, Türkiye’de Doktora’da Eğitim Alan Tüm  İranlı  Öğrenciler Arasında, Ankara /  Türkiye.

2014 – 9. Dünya Kadın Ressam Sanatçıları Yarışması, Art Addition (On Line ) Gallery, Ödül     Diploması, Londra / İngiltere .

2013 – Art People Galery, 2. İran Genç Sanatçıların  Sosyal Ağ Sanat Yarışması, Sergileme Hakkını Kazanmak, San Francisco / U.S.A.

2009 – Ramazan Sanat Festivali, Çizgi Kitap Yarışması, Birincilik  Ödülü, Doğu Azerbaycan İlçesi / İran.

2008 – Bahmen Kültür Evi. Resim Yarışması, Gümüş Plaka Teşvik Ödülü. Tahran  / İran.

2008 – (Yas O Sedef ) Moda Tasarım Festivali,  İkincilik Ödülü,  Doğu Azerbaycan İlçesi / ran.

2004 – Öğrenciler arası heykel yarışması, İkincilik Ödülü, Elm O Ferheng Üniversites, Tahran / İran.

2003 – Korkuluk Festivali, Üçüncülük Grup Ödülü, Emir Kebir Üniversitesi, Tahran / İran.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız