Peruze Resim Sergisi

“Anılar”

24 Şubat – 14 Mart 2012

B

Peruze Yiğit in “Anılar” isimli resim sergisi 24 Şubat -14 Mart 2012 tarihleri arasında Galeri SOYUT  B Salonu’nda izleyiciler ile buluşuyor.

Sanatçı, insana ait değerlerin darmadağın olduğu bu yüzyılda insana ve insan yaşamına dair konularıyla hepimizi içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Kendine özgü bakış açısıyla kurguladığı resimlerindeki figürler, bazen tanıdık bir yüz gibi gelir. Ancak onlar bir düş aleminde yaşayan yaşanılan geçek mekandan alınmış kendilerine özgü bambaşka bir sahnede rol alırlar.

Figürlerin zaman  zaman olanaksızmış gibi görünen duruşları ve ilişkileri, kendi varoluşlarını imgesel bir boyuta taşımak için kurguladığı bir oyundur.

Resimlerinde renk, tuval yüzeyinde sınırlanmış biçim ve form ilişkisinde sınırlanmaz. Aksine onun resminde renk desenle birlikte hareket eden bir unsurdur. Bu yüzden resimler, desen ve rengin birlikte harmanlandığı bir sürecin sonucudur.

Peruze Yiğit’in eserlerinde, insanı insan yapan tüm güzellikleri umudu samimiyeti ve içtenliği figürlerin yüzlerinde, yağlı boya resmin tüm olanaklarının kullanıldığı ustalığı ise resimlerin sizi saran büyüsünde görebilirsiniz.

 

Kısacası, paletine tüm renkleri umarsızca sıkar. Düşünür, düşünür sonra hepsinin üstüne kocaman bir insan yüreği koyar.

1967’de İzmir’de doğdu.9 Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda yer almaktadır. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Üyesi olan Peruze Yiğit, sanat eğitimciliği yapmakta ve çalışmalarını İzmir’de özel atölyesinde sürdürmektedir.

Ödüller:
2010 Şefik Bursalı Resim Yarışması Ödülü
2007 Uluslararası Obezite Derneği’’Obez ‘’konulu resim yarışması Mansiyon
2007 Narlıdere Belediyesi Resim Yarışması Başarı Ödülü
2002 Turgut Pura Vakfı Resim Heykel Yarışması Mansiyon
1992 Erzurum Resim Heykel Müzesi Resim Heykel Yarışması Mansiyon
1991 Turgut Pura Vakfı Resim Yarışması  Mansiyon

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız