Selda Eren Resim Sergisi

“Varlık ve Hiçlik”

21 Aralık 2012 – 09 Ocak 2013

C

Herakleitos “Varlık yokluktan fazla bir şey değildir” der. Bu diyalektikte, biz canlılar için değişim sürekli bir yolculuktur, daimi bir yıkım ve yapım aşamasıdır.

Geleceğe hep bir öykünme vardır. Şimdiden geleceğe atlanan anlarda zaman titrer ve buna ayak uyduramayan bedenler “boşluk”ta kalırlar. Şimdiki zamana ait yerleri gözün daldığı anlardaki gibi ötelenir, boyut değiştirir. Onlardan kalan boşluk, şeffaflaşarak zamanı ve mekanı sorgulamamıza sebep olur. Bu “yokluk”ların “varlık”larını nerede arayacağımızı düşünmek Selda Eren’in resimlerinin anahtarıdır. Eren’in anlatımındaki fütürist etkiler,  geleceğe duyulan platonik bir aşkın görüntüleridir. Eren pastel paletiyle, yakalamanın hiç de kolay olmadığı bu görüntüleri, zaman ve uzam kolajlarını bir düş gibi ağır çekim seyretmemizi sağlar.

Selda Eren’in resimlerinde negatif alanlar olarak yeniden belirlenen üst-gerçeklikte, uzaysal bir nefes kompozisyona çağrılır. Nesnelliğin dışına çıkan, mekandan dışlanan figürler yalnızlaşır, gizlenirler ve bu durumlarından lezzet duymaktadırlar. Bu sessizlik, bir vazgeçiş, bir erdemdir. Sanatçının da dediği gibi “Varlığın içinde hiçliğe varabilme yetisine sahip olan insandır.”

Daha derinlere bakarsak, “varlık” ve “görüntü” arasında zorunlu bir sebep-sonuç ilişkisi yoktur. Var olmak, görünür olmayı gerektirmediği gibi, görünmeyen de her zaman yok değildir. Bu halde görüntü “kural olarak” bir varlığın temsilidir. Temsil problemine yeniden eğilmeyi öneren Selda Eren’in resmi, “yokluğun temsili”ni ele almasıyla özgündür.

Selda Eren’in eserlerinden oluşan “Varlık ve Hiçlik” adlı resim sergisi, Mehmet Subaşı ve Hakan Esmer’in değerli destekleriyle 21 Aralık 2012– 09 Ocak 2013 tarihleri arasında Galeri Soyut C Salonu’nda gerçekleşiyor.

1988’de Eskişehir’de doğdu.

2011’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik döneminde ve sonrasında çeşitli etkinliklere ve karma sergilere katıldı.

Sanat hayatına Eskişehir’de devam etmektedir.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız