Serkan ŞEN Resim Sergisi

“Mavi Sesler”

5 – 24 Şubat 2010

A

1975’de Manisa Salihli’de doğdu. 1994–1998 İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bölümünde Lisans Eğitimini tamamladı. 1998 Resim Öğretmeni olarak göreve başladı. 1998–2002 Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı    Programında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

Sanatsal çalışmalarına Eskişehir’de devam etmektedir.

Resimlerinde duru bir anlatıma ışık tutan sanatçı, mekanlar içinde insan yaşamı ve davranışlarının farklı karakter ve ifadelerde görüntülerini oluşturmaktadır. Bu görüntüleri güçlü desen ve lekelerle pekiştirerek plastik bir anlayış içinde resmederken, izleyiciyi de bu duruluğa davet etmektedir.

Günlük yaşam ve hayatın içinden konuları farklı tatlarla bize sunarak, toplumda var olan her tür nesne ve özellikle insan ve insan ilişkilerine yer vermektedir. Daha önceki resimlerinde yer alan renklilik yerini yavaş yavaş durgunluğa bırakırken, deniz ve insan temasının oluşturduğu kurgular yaz görüntüleriyle yaşam bulmaktadır. Tatilin kurmaca gerçekliği, figürlerin, yaşamın yorgunluğunu atmakta olduğunu belirten ifadeleriyle pekişmektedir.

Rastlantısal olana pek yer verilmeden disiplinli ve sağlam bir figür anlayışı söz konusudur. Yalın bir anlatıma başvurularak oluşturulmuş hareketli figürler plastik zenginlikle desteklenerek resimlere duygu katmaktadır. Kurgularda her şey olabildiğince abartısız ve dengelidir. Tuvale giren ışık oyunları bu dengeyi pekiştiren ana unsurdur. Kompozisyonlarda fon-figür ilişkisi belli bir an’ın görüntüsüyle oluşurken, zamanın gerçekliğiyle desteklenen ışığın etkisiyle yüzey üzerinde derinlik kazanması sağlanmıştır.

Serkan Şen son dönem resimlerinde deniz ve çocuk ön plana çıkarken, sınırlı bir alanda yer alan figürler sınırsız bir evrende varlığını korumaktadır. Sanatçı bir yandan resimlerinde iyi bir gözlemle plastik, estetik değerler yaratarak güçlü bir pentür kullanırken, bir yandan da ışık sorununu önemseyerek keskin ışık formlarıyla izleyiciyi resme odaklamaktadır.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız