Sertap YEĞİN Resim Sergisi

“TEN’de Karanlık ve Işık”

22 Şubat – 13 Mart 2013

B

Galeri Soyut / B Salonu’nda,  22 Şubat  – 13 Mart tarihleri arasında Sertap Yeğin’in Ankara’da ki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sertap Yeğin, bir yandan klasik resmin dinamiklerini kullanırken bir yandan da onun sınırlarını zorluyor. Geleneğin izini sürdüğü resimlerinde imgeyi ele alış biçimiyle ustalardan ayrılıyor. Gündelik gerçeklikle ilgilenmeyen sanatçı, görüntüyü hikayeden arındırarak izleyiciyi kendi yolculuğuna çıkmaya davet ediyor. Kimi zaman küçük bir fidan, kimi zaman boş bir kuş yuvası ya da bir fener bu yolculukta ona kılavuzluk ediyor.

Zaman sonsuz bir döngü içinde akıp giderken, Sanatçı sürekli değişen görüntülerle ilgilenmiyor. Tarihe kayıt tutmayı umursamadan kalıcı değerlere bakmayı tercih ediyor. İnsan doğasına dair halleri; sevgiyi, sadakati, kabullenmeyi, başkaldırıyı, mücadeleyi en çıplak halleriyle resim diline tercüme ediyor.

Sanatçı, belli bir zamana ya da mekana gönderme yapmayan resimlerinde, hepsi kadın olan figürleri, sonsuzluğu çağrıştıran bir karanlığın içinden süzülüp ışıkla buluştukları anda betimliyor. Işık ve gölgenin büyük bir hünerle buluştuğu bu resimler, anlatımcılıktan uzak olsa da imlediği dram izleyiciye hayatın anlamını sorgulatıyor.

1974 Erzurum’da doğdu.
1999 Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu

2003 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi  Resim Bölümü’nde  Yüksek Lisans programını tamamladı.

Sanatçı, Ulusal ve Uluslararası Çalıştaylarda ve karma sergilerde yer almıştır. Halen çalışmalarını Bursa’da ki atölyesinde sürdürmektedir.
Ödüller:
5. Şefik Bursalı Resim Yarışması Başarı Ödülü
14. Kalp Vakfı Resim Yarışması Mansiyon Ödülü

Kişisel Sergiler:

2013 ‘’Tende Işık ve Karanlık’’Galeri Soyut / B Salonu – Ankara

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız