TEMA DUMAN - 2 | THEME SMOKE -2

“Resim Sergisi | Exhibition”
 22 Haziran – 11 Temmuz 2018      A&B Salonu

“Tema / Duman – 2” sergisi, 22 sanatçının katılımıyla 22 Haziran – 11 Temmuz 2018 tarihleri arasında Galeri Soyut A veB Salonunda gerçekleştirilecektir. Sergiye katılacak sanatçılar arasında Ahmet Yeşil, Behzat Feyzullah, Binnur Yücebaş, Emrah Emir, Engin Korkmaz, Ercan Ayçiçek, Hakan Eraslan, Hasan Çağlayan, Hüseyin Feyzullah, Hüseyin Yıldırım, Levent Oyluçtarhan, Mahmut Özdemir, Medine Özen, Mehmet Sakızcı, Nil Köken, Nurettin Akkaya, Necmettin Özlü, Peruze Hamurcu, Sema Öcal, Sümeyra İlhan, Ümit Türk ve Yusuf Şengür bulunuyor.
“Theme / Smoke -2” exhibition can be watched in Gallery Soyut A&B Hall between June 26th and July 11th with the participation of 22 artists.

TEMA / DUMAN

Şüphesiz ki ”Duman” kavramını kesin olarak tanımlayabilmek oldukça güçtür. Hepimiz için çağrışım yaptığı anlamlar birbirinden farklıdır. Bu bağlamda bir şeyin ne olduğunu tanımlamadan önce ne olmadığının da sorgulanması bakış açılarımızı zenginleştirmek adına yararlı olacaktır. ”Ne ”olanın ve ”ne” olmayanın tanımını koyacak olan elbette ki sanatçılarımızın kimliği ve kavramı yorumlamaktaki yaklaşımlarına bağlı kalacaktır. Sanatçılarımızın bu edimi ”Duman” kavramının nereden başladığını, nereye yolculuk ettiğini ve bu süreç içerisinde yeni metaforlar kazandırılarak tema içeriğinin ne denli görülebilir hale getirebileceğini hep birlikte görebileceğiz.

Duman temasını biraz açacak olursak; birçok göndermeyi içerisinde barındıran bir kavramdır. Belli bir dizimsel sıraya koyabilmek oldukça güçtür. Kimi zaman somut geçişlere kimi zamanda soyut geçişlere tekabül eder. Kültürel ve politik yer yer psikolojik katmanların göstergeleri halini alır. Öngörülen ve öngörülemeyen süreçleri, iletişimin başlangıcını ve iletişim halinin olmayışını, belirsizliği anımsatabilir. Bağımlılığın temsili halini kapsayabilir. Çoğu zaman başlangıcı ve çoğu zaman da yok olmayı temsil edebilir. Bu bağlamda bizler için zaman zaman ”Ruh” kavramının göstergesi halini almıştır… Yayılmaya, çoğalmaya, görüş açılarımızdaki muallaklığa işaret edebilir. Gerçeği gizlemeyi, arada kalmayı ve tarafsız kalmayı bize fısıldayabilir. Seslenme, işaret, haberleşme, bir şeyin bir şey yerine geçme hali de bu açılımlara dahildir. Kimi zaman hoş edimler için, kimi zaman da hoş olmayan edimleri ifade etmek için kullanılırken, kendinden önceki aşamanın büyüklüğüne, şiddetine, soğukluğuna ve sıcaklığına, kimsesizliğine ya da çokluk gücüne, uzaklığına ve yakınlığına derinliğine ve sığlığına ve son olarak gizlenme ve kaybolmayı ifadelendirebilir.
Yukarıda belirttiğimiz gibi, varış yolumuz anlatılacak olan şeyin sınırlarını bir ölçüde çizebilmek, görünür ve anlaşılabilir hale getirebilmek, temanın kendine çoklu bir gözle bakabilmeyi sağlayabilmektir. Temaya kesin bir form giydirebilmek, bu işi deneyimleyen kişinin yani sanatçının görevi haline gelmektedir. Her ne kadar sanatçıların yapım süreci sırasında heyecanlarına tanıklık etmemiz mümkün olmasa da, eserin tamamlandıktan sonraki aşamasında, izleyiciler olarak temayı şeklen ve fikren kavramsallaştırabileceğimizi umuyorum.

2017’de Galeri Soyut’ta ilki gerçekleştirilmiş olan ‘’Tema-Duman-1’’ sergisi, birçok olumlu eleştiriler aldı ve ilgi gördü. Bu sene 22 Haziran – 11 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘’Tema-Duman-2’’ sergisiyle, referans alınan konunun izleyiciyle buluşturularak sanat yapıtı ile izleyici arasındaki mesafeyi biraz daha kısaltıp, bir adım daha yaklaşmayı hedefliyor.
Yaratma sürecinde, teknik yönün izleyici ile açıkça paylaşılabilmesi ve sanatçıların ‘’Duman’’ temasını evrensel bir yüzey ve zaman içerisinde deneyimleri ile harmanlayarak, kendilerine özgü bir üslupla bir araya getirmeleri, sanatı söylem boyutundan görsel bir boyuta taşıyarak ayrı bir boyutun kapısını aralamıştır. Sanatçılarımızın bahsi geçen temaya nasıl bir kimlik kazandıracakları ve hangi öyküleri giydirerek görünmezi görünür hale getirecekleri büyük bir heyecan konusu…

Binnur Yücebaş / Mayıs-2018

Sayfadaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. When you click on the images on the page, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

Gönder

Sayfadaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için, eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. When you click on the images on the page, you can view it in large size. You can contact us by e-mail, phone (90 312 438 86 70) or by using the form under the page to specify information about the work you are interested in.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız