Zuhal BAYSAR Resim Sergisi

“DERİN”

22 Nisan – 5 Mayıs 2011

A

Su ile akışkan anlamlar: “Derin” sergi

Zuhal Baysar’ın  “Derin…” isimli kişisel sergisi 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Ankara Galeri Soyut’ta sergileniyor. Sanatçının iki yıldan beri üzerinde yoğunlaştığı ‘su’ teması bu serginin de ana eksenini oluşturuyor.

Sanatçı tek tek figürlerle kurguladığı büyük boyutlu kompozisyonlarında suyun akışkan, berrak, içine alıcı ve mistik gücünü bir aydınlanma simgesi olarak kullanıyor. Suyun derinlikleri onun tuvallerinde kişinin iç dünyasına dönüşüyor. Suyun kendine özgü karakteri kişinin ruh durumlarını, iç dünyasını görsel bir anlatıma dönüştürmesine olanak tanıyor. Özellikle figürlerin güçlü ifadeleri ve kompozisyonlardaki konumlarıyla sağlanan gerilim, suyun anlatımcı gücünü pekiştirerek bizi gizemli ve değerli yaşanmışlıklarla, çatışkılarla, iç içe geçmiş anlamlarla karşı karşıya bırakıyor. Suyla iç içe geçen bu anlamlar dizgesini sanatçı şöyle tanımlıyor:

“Su, ruhumuzun derinliklerinde kendi kendimize var ettiğimiz evrenin metaforudur.

Bu evrende bizi biz yapan her şey vardır. Kendimizle tanıştıramadığımız korkularımız, açlıklarımız, eksikliklerimiz, tüm bunların yanında gücümüz ve direnişimiz vardır.

‘İçeride olmak’, suyun içinde olmaktır. Su; yaşam veren, içine alan, temizleyen su, bu resimlerde saran sarmalayan ve aydınlatan bir sessizlik evrenidir. Bu evrenin derinliği, kendimize izin verdiğimiz oranda derinleşen ve sessizleşen yalnızlığımızla ölçülür.”

1976, Ankara’da doğdu. 1999, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2000, Aynı fakültede Araştırma Görevlisi oldu. 2002, “İnsan ve An Resimleri” konulu tezi ile Yüksek Lisans programını tamamladı. 2006, “Toplumda Şeffaflığın Görsel Tanımı” konulu tezi ile Sanatta Yeterlik Doktora programını tamamladı. Halen aynı üniversitede Yardımcı  Doçent olarak çalışmaktadır.

Ödül: 2008 – 2009 Akademik Yılı Sanatta Teşvik Ödülü, Hacettepe Üniversitesi Senatosu.

Aşağıdaki görsellere tıkladığınızda büyük boyutlu görüntüleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için:
Eserin altında yazan Eser Kodunu belirterek bizimle e-posta, telefon ( 0 312 438 86 70 ) veya sayfanın altında bulunan formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz eser ile ilgili bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Adınız (gerekli)

E-posta Adresiniz (gerekli)

Eser Kodu (Örnek: he1502-11)

Telefonunuz (gerekli)

Mesajınız