behzat-feyzullah
Sergi İzle / Watch Exhibition

Behzat Feyzullah 1990 yılında Taşkent‘ de doğdu. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ ne girdi. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Halen Firdevsi Feyzullah atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Behzat Hasan Feyzullah, mitolojinin önemli konularından biri olan, Truva’nın gerçeklik payının olduğunu, bunu da kanıtlarla sunan temayı ele almasının nedeni; aşkın, savaşın, ihanetin, tanrılara olan inançların ve insan çıkarlarının aslında günümüzden farksız olmadığını vurgulayarak, sürrealist bir biçimde yorumlamaktadır.

Sanatçı, Kübizm ve Sürrealizm sanat akımlarından etkilenmiştir. Mitolojik betimlemelerden etkilendiği ‘’Truva’nın Dirilişi’’ temalı çalışmalarına sürrealist etkide devam etmektedir.

Sanatçı sanat manifestosunu şöyle ifade etmektedir:

Sanat ve bilim, hayatımızı idame ettirmemizde en önemli iki unsurdur. Her ne kadar barışı arzu etsekte, savaş hayatımızın acı bir gerçeğidir. Bu dün de vardı, yarın da var olacak. Tek fark bugün savaş, bilim-teknoloji yarışıdır. Klasik dönem savaşlarına baktığımızda din, güç ve kadın savaşlarda büyük rol oynamıştır. Eserlerimde bu tanımlara rastlamak mümkün. Duyguların uç noktası, klasiğe olan düşkünlük, bunu gerçekçi bir yaklaşımla ele almam günümüzdeki duyguların köreldiğini düşünmemdendir. Aşk, ihanet ve savaş üçleminde canlandırdığım kompozisyonlar teknik açıdan hayran olduğum rönesans ve barok döneminin etkilerini taşımaktadır. Ben kendi gerçekliğimi bu teknikte buluyorum. Emek olarak ifade ettiğim eserler ona katmış olduğum anlamlarla hayat buluyor.
Sanattaki en gerçek düşüncem formu bilmeden deformenin anlamsızlığıdır.

1990 – Born in Tashkent
2009 – Attended Hacettepe University Faculty of Fine Arts Department of Graphic Design
2013 – Graduated from Hacettepe University Faculty of Fine Arts
Department of Graphic Design. The artist is infuenced by Cubism and Surrealism movements. He continues his works themed “Resurrection of Troy” which are infuenced by mythologic descriptions in a surrealist manner.

ESERLER / ARTWORKS